lämpöpumpun varaaja rikki

minulla on maalämpöjärjestelmä jossa lämminvesivaraaja on Borö 500L. Ikä 7 vuotta. Nyt ilmeisesti sisäinen vuoto eikä voi käyttää eikä korjaata.

Onko kokemuksia?

Seitsemän vuotta on minusta aika lyhyt.
2468
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

on, varaajan iäksi surkea..

Äänestä

Riippuu kokonaan siitä, minkälaista vettä sinne on syötetty. Jos on kaivovettä, niin se voi selittää nopean rikkoutumisen. Jos taas on vesijohtovettä, niin melkein täytyy olla materiaali- tai työvirhe.

Noissa voi olla useampi kierukka. Jos on, niin vuotavan kierukan sijaan voi käyttää sitä toista.

Jos on kaivovesi, niin se kannattaa tutkituttaa. Voi olla väärä pH tai muu kuparia syövä vika.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


univifi422 kirjoitti:

minulla on maalämpöjärjestelmä jossa lämminvesivaraaja on Borö 500L. Ikä 7 vuotta. Nyt ilmeisesti sisäinen vuoto eikä voi käyttää eikä korjaata.

Onko kokemuksia?

Seitsemän vuotta on minusta aika lyhyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu