Täällä tuore alzheimer diagnoosi viime kuulta. Ihmiset kyselleet monesti että aionko minä ryhtyä omaishoitajaksi.. Ajatus ahdistaa minua, sillä kyseessä kuitenkin muistisairas ihminen ja tauti etenee jo nyt kovinkin nopeaan tahtiin. Käytöshäiriöt ja harhat hetkittäisiä. Äsken sain taas kuulla etten halua auttaa, vaikka kaiken teen yksin oman työni ohella. Siskoni ei paskan vertaa välitä, on myöskin töissä mutta vapaa-ajan viettää kuningas alkoholin kanssa. Niin sitä lähinnä kysyn että onko joku joutunut pakon edessä omaishoitajaksi.. Ja lähinnä muistisairaan..
Onkohan kukaan kokenut vastaavaa..
4
1052
Vastaukset
- Anonyymi
Hei, olen yli kymmene vuotta hoitanut äitiäni jolla sama diagnoosi. Itse olen 45v.Jos nyt kysyttäisiin, että ryhtyykö samaan niin olisi vaikea päättää. On tämä ollut tuskien taival, koska sisarukset eivät ole halunneet ottaa yhtään osaa äidin hoitoon. Lisäksi on ihan höpö höpö puhetta, että olisi hyvät tukiverkot yhteiskunnan osalta. En ehkä suosittele, nauti elämästäsi, koska tässä työssä se helposti menee ohi tavallaan. Ja ei ehdi huolehtia itsestä niin, kuin haluaisi.
- Anonyymi
Pakko on ryhtyä omaishoitajaksi, kun puoliso sairastuu muistisairauteen ja yhdessä asutaan. Taudin edetessä se sairas on useimmiten pakko sijoittaa laitoshoitoon, kun omaishoitaja ei enää pysty eikä jaksa hoitaa kotioloissa.
Omaishoitoa tarvitsevaa äitiä, isää tai muuta läheistä henkilöä ei pidä ottaa hoidettavakseen. Ei koskaan, ei koskaan, ihan ehdottomasti ei koskaan!- Anonyymi
Taudin edetessä mitään apua et tule saamaa, lääkäri toteaa väkivaltaisesta hoidettavasta että väkivalta kuuluu sairauteen, muuta ei tapahdu ei laitospaikkaa.
Tämä on omaishoitajan arkea, mistään et apua saa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Taudin edetessä mitään apua et tule saamaa, lääkäri toteaa väkivaltaisesta hoidettavasta että väkivalta kuuluu sairauteen, muuta ei tapahdu ei laitospaikkaa.
Tämä on omaishoitajan arkea, mistään et apua saa.No ei kyllä pidä paikkaansa. Et tajua yhtään mistä puhut. Tyhjää horiset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1721147
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132867- 84793
- 51738
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?37561Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55549Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä296538Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t216500- 50494
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45492