Olen muuttamassa syyskuussa tyttäreni kanssa Jyväskylään töiden perässä. Kysyisin ihan näin sen enempää tai vähempää rasistisesti että onko siellä paljon maahanmuuttaja taustaisia ihmisiä ja onko asuinalueita mitä kannattaisi välttää jos ei halua niin rikasta kulttuuria kuin täällä Meri-Rastilassa. Lehtitiedon mukaan täällä on jo 40% ihmisistä ulkomaalaisia ja haluamme pois.
Muutto Jyväskylään
Anonyymi
33129
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Ja taas tätä jatkuva muutto päällä ei voi kun nauraa muuta säykkiin
Läpsyttelijöitä ja muita ongelmatapauksia on eniten Pupuhuhdassa, Keltinmäessä ja Kuokkalassa. Haapaniemeenkään ei kannata muuttaa, siellä on narkkeja sekä juoppoja mutta tietääkseni ei juurikaan läpsyttelijöitä. Ongelmien takia näiden alueiden vuokratkin ovat normaalia selvästi alhaisemmat.
Kuokkalan osalta tulee huomioida että koko alue ei ole pilalla, vaan lähinnä Kuokkalan keskustan ympäristö. Kuokkalassa on myös hyviä alueita.
Sinähän sen tiedät kun olet kaikki lähiöt kiertänyt
Tuo on kyllä totta.
Pyrkiikö se työ koko ajan karkuun kun olet jatkuvasti sen perässä?
Roudaa luusi Vaajakoskelle. Esim. Haapatiellä on vapaana kevythomekämppiä melko siedettävään hintaan.
Siis sinun naapurissa
Suosittelen ennemmin Tampesteria kuin Nykäskylää
Olen saanut syyskuussa vapautuvan viran Jyväskylästä,. Etsin siis vuokra-asuntoa.
Voin vakuuttaa ettet sitä täältä löydä. Vuokra-asuntoja on Jyväskylässä vapaana pilvin pimein, uusiakin. Asunnonetsijä voi valita ja jopa tinkiä. Kaikki vanhat homeluukut menevät vierasmaalaisille ja muuten erilaisille Kelan asiakkaille. Kannattaa hieman selvittää paikka.
Jos talossa on runsaasti sijoittajien asuntoja, niin sitä varmemmin myös afrikkalaisia ja aavikkoihmeitä. Sijoittajat tykkäävät kun Kela maksaa mitä pyytää.
Kankitiellä aurinko paistaa läpi vuoden.
Muualla paistaa ympäri vuoden!
Tammirinne, Jyskä, Vaajakoski kuulostaan sun asuinalueelta, halvat hinnat, hyvät kulkuyhteydet ja palvelut (Vaajakoski), eikä maahanmuuttajia.
Ei niitä asuntoja siitä vain oteta, vaan otat sen mikä on kiva omasta mielestä. Aina on näitä kyseliöitä mistä kannattaa ottaa asunto ja mistä ei. Kyllä Jyväskylässä on hyviä paikkoja niin laitamilla kuin keskustassa. Annan neuvon, et otat asunnon minkä nyt saat ja myöhemmin katsot missä päin Jyväskylää haluat asua ja sitten sieltä asunto.
Kaikki lähiöt Jyväskylässä on juoppoja ja narkkareita ja keskustassa näitä vasta riittääkin
Ei pidä paikkaansa. Sinun sukusi lisäksi on vain muutamia harvoja jotka harrastavat kyseisiä viihdytysmuotoja.
Johan osui ja upposi asianosaisen herkkään hermoon
Tottakai sinuun osui, koska olet sukusi kovin käyttäjä.
Ja aina vaan osuu ja uppoaa herkän hermoon
Tänne on pesiytynyt ryhmä kuopiolaisia herjaamaan Jyväskylää, ei kannata välittää niistä.
Se on oikein Jyväskylä on onneton takapajula Kuopioon verrattuna
Kuopiossa ei oo teillä mitään muuta kuin että olette kateellisia ku ette asu Suomen parhaassa kaupungissa. Jyväskylästä en muuttais ikinä pois.
Buuaahaa mikä vitsien vitsi ei edes kehtaa vieraita kävelykadulle viedä kun spugeja joka kulmassa
On. Ja slummi alueita on myös.
Jyväskylässä on erotettava se pieni pahainen maa-alue jota kutsutaan kantakaupungiksi. Eri alue kokonaan on pakkoliitetty Jyväskylän Maalaiskunta, joka ei koskaan lakkaa olemasta.
Miekii oon muuttamassa Jyväskyllään, oon 55 v vanhapiika,haaveena olis että pääsisin asumaan jonkun 22-28v nuoren miehen luokse.
Ossaan pestä pyykkiä, laittaa karjalaista perinneruokaa, siivota ja silittää vaatteet. Käsistäni oon kätevä ja tunnetusti pohjois-karjajalaisena suu on ahkerassa käytössä.
Vai on suu ahkerassa käytössä. Sehän on plussaa se. Mitenkäs sen alasuun kanssa?
En mie semmosta,ensin pittää seurustella ainakin vuosi ja sitten kihloihin, ehhkä siten annan kokeilla sormella, sitten kun ollaan papin aamen saatu niin sitten vasta hommiin.
Katso torista yksityisten tarjonta, sieltä voit löytää helmen kuten itsekin löysin.
J:kylä on siedättämis tarkoituksessa asuttanut ongelmia vuokrataloihinsa ympäri kaupunkia . Joten tyttäresi voisi olla ongelmissa täällä .
En suosittele hakemaan sellaisista joissa talo kokonaan vuokrakämppiä. Yksityisten tarjoamat vuokra-asunnot osaketaloissa ja rauhallisempia ja mahdollisuuksien mukaan kannattaa tutkailla ympäristöä jo etukäteen. Toki olen lähellä keskustaa asunut yhdessä vuokratalossakin joka oli rauhallinen, mitä nyt koira yöllä louskutti välillä tuntitolkulla kun isäntäväki ilmeisesti kuppilassa, ei ollut kaupungin omistama.
Vuokrakasarmit pitäisi tuhota napalmilla ja hermokaasulla.