Tota mulla oli tossa ikkuna auki ja semmone iso kokoinen yöperhonen lensi sisään. Mulla oli siinä muuta tekemistä nii en heti ruvennut sitä alkamaan hätistellä pois sisältä. Sitten kun rupesin etsimään sitä niin huomasin että yksi rotista oli juuri nappaamassa sen kun se oli lentänyt niiden häkkiin. Sitten oli jo aika myöhästä ruveta kaivamaan sitä pois kun rotta oli jo hotkimassa "herkkuaan" suihin.
Niin kysymys kuuluukin, onko siitä haittaa kesyrotalle? Kauheesti pelottaa et jos se onkin jotain myrkyllistä niille tai saa jonkin allergisen reaktion siitä. Kyllähän ne rotat luonnossa syö vaikka mitä ötököitä mutta entäs kesyrotta sitten? Vai ylireagoinko nyt vaan ihan turhasta😅
Kesyrottani söi yöperhosen, onko siitä haittaa?
Anonyymi
1
111
Vastaukset
- Anonyymi
Ylireagoit. Rotta pääsi hetkellisesti nauttimaan rotan elämästä. Hyönteisiä kannattaa kesäisin ihan asioikseen kerätä ja jättää muun proteiinin vähemmälle ruokavaliosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2123946Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii642508Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3922326- 472243
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321531Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5151295Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931271- 561267
- 721196
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251146