Asiantuntijat HS:lle: Näin Intian muunnoksen leviäminen estetään
ARNO RYDMAN | 30.06.2021 | 07:32- päivitetty 30.06.2021 | 07:38
Professorin mukaan tulevat viikot näyttävät tartuntaketjujen syntymisen.
Ärhäkkään deltavarianttiin pitää suhtautua vakavasti mutta rauhallisesti, sanoo Helsingin yliopiston zoonoosivirologian professori Olli Vapalahti.
– On tärkeää rauhallisesti seurata, kuinka tilanne kehittyy lähiviikkoina ja noudattaa THL:n suosituksia. Tulevat päivät ja viikot näyttävät, syntyykö Pietariin matkustaneiden keskuudessa tartuntaketjuja, Vapalahti sanoo Helsingin Sanomille.
Koronaviruksen deltavariantti eli Intian-muunnos on aiheuttanut viime päivinä erityistä huolta. Deltavariantin leviämisestä ollaan huolissaan, koska se tarttuu huomattavasti ärhäkämmin kuin Suomessa yleisemmin esiintynyt alfavariantti eli niin kutsuttu brittimuunnos.
– Monissa maissa on onnistuttu hillitsemään deltavariantin leviämistä tutuilla rajoitustoimilla. Nyt tärkeintä on, että pystyttäisiin saamaan selville ja rajoittamaan mahdollisia tartuntaketjuja heti kattavasti, Vapalahti sanoo.
Deltavariantti aiheutti suuren epidemian Kanta-Hämeen keskussairaalassa toukokuun lopulla.
– Sairaalaepidemiasta opittiin, että työikäiset rokotetut sairastuivat lievempään taudinkuvaan, mutta erityisesti iäkkäät ihmiset, joilla on myös koronataudille altistava perussairaus, voivat edelleen pahimmillaan menehtyä, sanoo Kanta-Hämeen keskussairaalan ylilääkäri Sally Leskinen.
– Deltavariantti tarttuu hyvin herkästi, mutta huolellisella suojautumisella lisätartunnat voidaan estää. FFP3- ja FFP2-suojaimien käyttö lyhyemmässäkin hoitotoimissa ja läsnäolossa koronapotilaiden potilashuoneissa on varianttien kohdalla välttämätöntä.
Hän korostaa, että nopeat ja tiukat karanteenitoimet ovat deltavariantin aiheuttamien tartuntaketjujen katkaisemisessa ensiarvoisen tärkeitä.
Deltavariantin leviämisestä ollaan huolissaan, koska se tarttuu huomattavasti ärhäkämmin
Anonyymi
1
54
Vastaukset
- Anonyymi
Hätkähdyttävä tutkimustulos: Joka toisella lievän koronan sairastaneella 16–30-vuotiaalla long covid -oireita
”Onhan se merkittävä tulos”, toteaa anatomian professori Seppo Parkkila.
https://www.is.fi/tiede/art-2000008091526.html?fbclid=IwAR0M5uxNuWCh5qeRh4vOj476cOC84fDCMQ37f9ojpgA7kOmAYH1b7M7QOE0
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään1035241Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen543351Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,742720Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.621378Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp3041288Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?261233Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1121096Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2321043- 461040
- 411036