Onko kiukaan sytytys ongelmiin ratkaisuja?

Anonyymi

Tämä on erilainen ja tapa saada hormiveto aikaiseksi kuin toholla kuumentaminen

Jos hormin liitokset ovat tiiviit ja savukanavat puhtaita, niin yksi sytytykseen liittyvistä veto-ongelmista voisi johtua erilaisista sääilmiöistä. On tunnettua että kesällä ulkosaunan tulisijan lämpötila on huomattavasti alhaisempi kuin savupiipun yläpään lämpötila, tällöin veto lähtee aina kylmään suuntaan.

Ennen sytyttämistä tapana on laittaa ulkosaunaan täys tuuletus, avaamalla räppänät, ikkunat sekä ovi ja lataamalla pesään ruutikuivia tuohipuita.
Tällöin alkaa kiroilut koska hormiveto veto ei voi toimia ja palokaasut kulkevat saunahuoneen kautta tuuletuksen mukaisesti ulos.

Ei kiroilua ja hätää, sillä huoneilman happi riittää jos huijaamme hormivetoa kynsitulella, tulipesän alkulämmön aikaansaamiseksi, sulkemalla 1 -2 minuutin ajaksi kaikki tuuletusaukot.
Kun sytytät kynsitulet säädä ensin tulisijan veto täysille. Laita arinaa vasten yksi kerros n. 2-3 pilkettä, päälle sytykkeitä ja pienikokoisia ns. sormipuita, sytytä, sulje luukku ja anna kynsitulen syttyä ja palaa 1-2 min. ajan niin veto kehittyy ja voit avata saunan korvausilmat.

5

321

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Toimii, kiitos nii nii

      • Anonyymi

        mikä siinä on että skitsoilla on taipumus kiitellä itseään omista sekopäisistä viesteistä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        mikä siinä on että skitsoilla on taipumus kiitellä itseään omista sekopäisistä viesteistä?

        Ja pakkomielteiset samojen asioiden toistot aina uudestaan ja uudestaan.


    • Anonyymi

      Näillä ilmoilla kaikki konstit ovat tarpeen.
      Että ovet ja ikkunat kiinni niin homma toimii.

    • Anonyymi

      Minulla on omakotalossa puulla lämpiävä kiuas. Koskaan ei ole käytetty mitään sytytyskonsteja vaan klapit pesään ja menoks.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      48
      940
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      15
      818
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      497
      769
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      707
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      634
    6. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      586
    7. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      35
      583
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      169
      536
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      530
    10. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      44
      470
    Aihe