OSTETTII

SISU sm 300 vm 84 ,onko hyvä auto tulis meinaa maansiirto ajoon,ei kai varaosat enää niin vanhaan oo kalliit
21026
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

kovia laitteita ovat tollaseen raakaan hommaan jos vain ajan hammas ei ole pahasti pehmittäny.osilla kyllä silti on hintaa vaikka vanhasta onkin kyse.

Äänestä

Kyllähän se on tehty lähinnä johonkin muualle, kuin maantielle...vaikka tielläkin sillä ajelee. Kestäviä vehkeitä ne on, vaikka kaikenhan saa rikki huonolla pidolla. Osilla tosiaan on kyllä vieläkin hintaa, mutta toisaalta, niitä myös sitten saa. Mitä niistä halvoista osista, jos niitä joutuu odotteleen viikkotolkulla, ja töitä pitäisi tehdä.. Kuitenkin nuo korma-autojen osat, mitä nyt menee, eivät ole paljoakaan muuttuneet viimeisen parin kymmenen vuoden aikana. Tietysti kaikki hytin osat on monimutkaisempia uusissa, ja sitten kaikki abs-jarrujen, ilmajousten ym. osat ja kaikki anturit ym. tuovat varaosille hintaa uusissa autoissa,(vaihderoboteista puhumattakaan..) mutta perusosat ja tarvikkeet ovat pysyneet aika hyvin ennallaan. Eli silti kaikki öljynsuodattimet, ilmankuivaimet, jarrukengät/liinat, hydrauliikka- ja pneumatiikkaosat, jne ovat hyvin pitkälti saman laisia uusissakin autoissa. Ja tuota 14-litraista Cumminsin konettahan on käytetty vielä pitkälle 90-luvulle, eli niitä on paljonkin vielä käytössä.

Eli hyvä vehje se on, jos nyt ei sitten odota mitään maailman viihtyisintä autoa...mutta ei se tosiaan häpeä yhtään muille ikätovereilleen! Ja huollothan siihen pystyy tekemään itse, eli niissä säästää heti aika paljon. Ei ole mitään erikoisia pultin kantoja ym. Esim. kojelaudan saa purettua 10mm lenkillä ja ristipää-ruuvarilla...:)
Jos teet huollot itse, niin muistahan laittaa öljynsuodatin kunnolla kiinni. Cumminsissa ei riitä, että vääntää käsin "niin kireälle kuin menee".. Voin sanoa kokemuksesta, että alkaa vuotaan öljyä...;) Jäähdytysjärjestelmän korroosiosuodatin kannattaa myös vaihtaa syksyisin (moottorin vasemmalla puolella alhaalla), samoin polttoainesuodatin, joka yleensä on siellä oikeassa reunassa vähän piilossa... Kysele, jos tarviit vinkkejä huoltoon! :)

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


kaverin kans kirjoitti:

SISU sm 300 vm 84 ,onko hyvä auto tulis meinaa maansiirto ajoon,ei kai varaosat enää niin vanhaan oo kalliit

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu