Haapaveden historiaa - osa 12

Anonyymi

Köyhäintalo ja kyläkoulut
Aivan kunnallishallinnon alkuajoista lähtien köyhäinhoito oli kuntien keskeisintä toimintaa. Sen osalta kunnat joutuivatkin kovan koetuksen eteen heti 1860-luvulla, kun ennennäkemättömän vaikeat nälkävuodet iskivät. Vielä tuolloin köyhäinhoidon menetelmät olivat hyvin alkeelliset. Yleensä köyhät ja vaivaiset kulkivat talosta taloon tai heidät sijoitettiin yksityiseen kotiin ja kunta avusti heidän hoitamisessaan. Erillinen köyhäintalo perustettiin Haapavedelle vuonna 1892.
Kansakouluista tuli köyhäinhoidon ohella kuntien ydintoimintaa melko pian kunnallishallinnon luomisen jälkeen. Vielä 1860-luvulla kansakouluja perustettiin vain Suomen etelä- ja keskiosiin, mutta vuonna 1870 perustettiin maan pohjoisosiin kolme kansakoulua: yksi Rovaniemelle, yksi Saloisiin ja yksi Haapavedelle. Haapavedestä tuli näin alueensa sivistystoiminnan edelläkävijä.
Koulutyö Haapaveden kirkonkylän kansakoulussa alkoi syksyllä 1870. Kunnan seuraava koulu oli yksityinen Rantosen koulu, joka aloitti toimintansa vuonna 1889. Muille kylille kansakoulut saatiin vähitellen 1900-luvun kuluessa. Viimeisenä valmistui Koivikon kyläkoulu 1950-luvulla. Enimmillään Haapavedellä toimi yhteensä 25 kyläkoulua.

8

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyläkouluja rakennettiin tiheään,
      jotta koulumatkat olisivat edes kohtuupitkiä.

      Ei ollut ilmaisia taksikyytejä silloin.

    • Anonyymi

      Taisi valtio maksaa suurimman osan kyläkoulujen rakennuskustannuksista.

    • Anonyymi

      Taisi olla niin, että alkuun kansakoulu oli ns. supistettua kansakoulua, muutama viikko syksyllä ja keväällä? Vielä 50-luvulla on sanottu näin olleen.

      • Anonyymi

        Usein supistettua kansakoulua pidettiin syrjäkylillä jossakin isommassa talossa, kun ei vielä ollut omaa koulutaloa. Kunnan kyläkoulua käytiin varmaankin 50-luvulla jo 6-7 vuotta.


    • Anonyymi

      Kuka täällä olis vastaamassa vaikka tuon Koivuperän koulun alkuajoista?

    • Anonyymi

      Kouluruoka oli syrjäkylän koulussa 60-luvun alussa usein keittoruoka, jonka valmisti koululla keittäjä. Maitopullo ja voileipä piti tuoda kotoa.

    • Anonyymi

      Puolukoita piti tuoda koulukeittolaan muistaakseni ämpärillinen joka syksy.

      • Anonyymi

        Koululaiset kävi myös poimimassa yhtenä koulupäivänä puolukoita koululle. Niistä tehtiin sitten "lappapuuroa". Koulusta sai potunnostolomaa, eli päivän pois kotiin töihin syksyllä. Eihän se ihan lomalta tuntunut, mutta kotona tarvittiin myös lasten työpanosta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      90
      7424
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      222
      7285
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      135
      5020
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      120
      4663
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      39
      4530
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      85
      4245
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      111
      4040
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      158
      1684
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1449
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      232
      1300
    Aihe