MOIT!
Voiko näin käydä:
Pokkarikamerani Olympus TG-5 kytkettiin kaapelilla veljen tietokoneeseen, jonka käyttöjärjestelmänä on Ubuntu... toissa päivänä.
Nyt laitoin TG-5 kaapelilla kiinni WIN10 läppäriin, ja Olympuksen oma Viewer-ohjelma, ja resurssienhallinta ei löydä kameraa..
Tekikä Ubuntu-laite jotain muistikortille tai muualle jotta näin voi käydä?
Miten saan kuvat läppärilleni?
Kiitos neuvoista, etukäteen!
linuxUbuntu Sotku?
4
185
Vastaukset 4
- Anonyymi
Ei missään nimessä voi käydä näin. Jos windows ei löydä, eli "näe" kameraa, niin sitten kannattaa kokeilla toisessa USB -portissa.
Eikö se muuten olisi helpompi ottaa se muistikortti ulos siitä kamerasta, ja katsoa niitä kuvia siitä suoraan, eikä kamerasta? Kamera pitää olla päällä aina kun se on kytetty tietokoneeseen, mikä kuluttaa akkua.... - Anonyymi
...homma ratkesi,näin,
kortti pois kamerasta,
otin akunkin irti, jos vaikka "nollautuisi",
win-läppäriin muistikortinlukija kiinni,
(ikivanha kingstoni)
Kuvat näkyi läppärille, sain talteen.
Jonkun ajan päästä akku ja kortti takaisin kameraan,
Pari koekuvaa ja kameran kytkentä läppäriin,
Olympuksen Viewer ohjelma käynnistyi heti,
ja kuvat voi siirtää jälleen,
Omasta mielestä, jotain siinä ubuntu-kytkennässä kameraan tapahtui,
sillä win-läppäri ei "nähnyt" pokkaria..
Pitää joskus tehdä ubuntu-siirto nikonilla, miten käynee..- Anonyymi
Nämä Linux-pohjaiset käyttöjärjestelmät ovat ilmaisia joten laatua ei voi odottaa.
- Anonyymi
Alkeelliset lelukamerat vaatii usein hyvin suuren ja monipuolisen ohjelmiston, että ne voisi laittaa suoraan kaapelilla tietokoneeseen. Ohjelmiin sisältyy yleensä myös kuvan muokkausominaisuudet.
Edistyneemmät avaa kortin tiedostonhallinnassa ja kysyy, mitä haluat tehdä.
Jotkut jopa alkaa automaattisesti siirtää kuvia, mikä ei ole mukavaa, koska kohdekansio ei näy ja usein joutuu siirtämään kuvat haluttuun kansioon jälkikäteen.
Kaikki riippuu kamerasta ja käytettävästä syteemistä.
Linuxissa on mm. digikam, joka hoitaa homman, ellei kortinlukijaa ole.
https://www.digikam.org/
Suositeltavinta on kuitenkin ottaa kortti kamerasta ja laittaa kortinlukijaan.
Silloin se esiintyy USB-asemana ja kopiot ja siirrot voi tehdä tietokoneen omilla välineillä. Vaikka yksinkertaisesti vetämällä kansiosta toiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2402067
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.2601204- 211131
- 41746
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i125706Martina ja Muhis
Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤228682Rasismi ahdistaa.
Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa205622- 51475
- 38448
Olenkohan tunteideni kanssa yksin?
Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell42432