Tönölän mökit

Anonyymi

Leirintäalueella on nyt uudet mökit,onko ne englantilainen hommannut kauppasopimuksessa mainitsemat.
Kuhmon päättäjät sinne nyt nukkumaan viikonlopuksi niin toteavat mihin paperiin nimensä laittoivat.
Ko.mökit laadultaan 60 luvulta mutta sopimuksen ehto täyttynyt.

4

879

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaupunginjohtaja vastatkoon virkavastuulla asiasta. Erotkoon!7

    • Anonyymi

      Viidakkorumpu on tainnut päristä jo niin monta vuosikymmentä että tänne ei eksy muuta kuin kulttuurimatkailijoita. Juhannuksena perehdyin Vuokatin vastaavan toimintaan. Rokki raikui, nuoriso pelasi palloa rannalla ja vanhempi väki nautiskeli virvokkeita terassilla. Täällä taisi olla pari matkailuautoa, joissa taisi olla Kalevalan luku menossa kun oli niin vaisu meno ja jos en väärin nähnyt niin Ypy istui puun oksalla ettei mitään moraalitonta pääse tapahtumaan. Ei sitä tiedä vaikka auto alkaa heilumaan illan päätteeksi🤡

    • Anonyymi

      Kävin pyörähtämässä autolla Tönölän leirintäalueella aamupäivällä toisena Juhannuspäivänä. Aluehan on todella loistavassa paikassa. Asiakkaita näytti olevan tasan yksi kappaletta vanhalla Solifer vaunulla. Oli todennäköisesti kalstaja, koska kahluusaappaat roikkuivat kuivumassa narulla. Muistaakseni Kuhmon kaupungin/kepulaisten laatimassa uudemmassa Tönölän kauppasopimuksessa oli maininta, että alueelle pitää tehdä portti, joka estää sesongin ulkopuolella alueella liikkumista autolla (portti rakennettava tämän vuoden aikana). Tämä Englantilais/Venäläinen ostajataho oli rakentanut kyllä uuden portin. Se oli sellainen kakkosnelosesta kyhätty rakennelma, ja kiinnitetty kuormahihnoilla pystypylväisiin. En ilkiäisi ottaa moista kyhäelmää, omaan pihaani.. Tuli mieleen, tuleeko mahdollisten uusien mökkienkin rakennustaso olemaan sama, kuin portin (venäläistasoa). Aika näyttää, kun elämme. Vai joutuuko kaupunki laatimaan alueesta ostajatahon kanssa, vielä kolmannenkin kauppasopimuksen, kun aijempia velvoitteita ei ole täytetty.

    • Anonyymi

      Käsittämätöntä että Tytti Mänttä voi jatkaa kaupunginjohtajana näiden kauppojen ja surkean kaupungintaloudenhoidon jälkeen. Ottaisi edes sen kaupunginrahoilla rakentamansa puomin pois talonkohdaltaan estämästä ihmisten liikkumista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      368
      1631
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1246
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      129
      1191
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      140
      1030
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      25
      924
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      842
    7. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      46
      563
    8. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      138
      531
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      112
      527
    10. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      500
    Aihe