Yhtä filua oisin kääntämässä, mutta en ole aikaisemmin käyttänyt linuxia enkä dossiakaan, eli rautalanka ohjeet jos sais, kiitos :)
make -f Makefile.dist
./configure --enable-debug=full
make
make install
Eli miten kirjotan tuon terminaaliin?
make -f Makefile.dist
./configure --enable-debug=full
make
make install
Eli miten kirjotan tuon terminaaliin?
Vastaukset 5
Vanhimmat
1.avaat terminaalin.
2.kirjota eka rivi ja paina enter
3.kirjota toinen rivi ja paina enter.
4.jatka näin kunnes olet kirjottannu kaiken.
kone surisee ja tuumailee komentojen välissä tovin ja suurella todennäkösyydellä heittää muutaman warningin ja errorinkin kehiin. Riippuen siitä onko tuo aennettava ohjelmas riippuvainen jostain muusta ohjelmasta jota sinulla ei ehkä ole.
Jos et ole ennen käyttänny linuxia ja olet tuoreeltaan kääntelemässä sorsista niin suosittelisin kyllä turvautumaan distrosi pakentinhallinta softiin kun haluat ohjelmia.
Distrosi nimi ? Voisi olla hyväksi jos aikoisi sanoa jotain. Ed vastaaja jo sanoi, että eiköhän distrosi (jakelusi) mukana tule tarpeeksi tavaraa ilman, että ensi harjoituksena on ohjelman kääntäminen.
Distro: Mandrakelinux 10.1 Powerpack
Rpmdrakesta (pakettienhallinnasta) ei löydy haluamiani paketteja..
ja mites tuo kun yritän (.rpm paketteja) asentaa ja se valittaa et täyttämätön ____ filun takia ja oon sitte imutellu aina kyseisen filun, mut loppua ei vaan näy :(
urpmi on vastaus sun ongelmiin. se ettii kaikki riippuvuudet ja asentelee ne.
http://easyurpmi.zarb.org/
sieltä valitset sopivat mirrorit ja muut jutut. kirjotat konsoliin mitä tuo urpmi sivu sulle ehdottaa ja seuraat ohjeita.
Voila!
päivitykset ja muut systeemit on sun nenän alla helposti.
Huomasin tuon urpmin tänään ja totesin et on todella hyvä :), eli vähä olit myöhäs, mut ei se mitää :):)