Rasistiset salasanat

Anonyymi

Sanomattakin selvää että rasististen nimimerkkien/käyttäjätunnusten käyttäminen internetissä ei ole hyväksyttävää ja johtaa useinkin käyttäjätunnuksen bännäämiseen. Mutta miten on rasististen salasanojen kanssa? Saako rasistisia salasanoja käyttää verkkopalveluissa?

Tärkeintä salasanoissa on toki että kukaan ei niitä pysty arvaamaan ja käyttäjä itse muistaa ne. Salasanahan ei myöskään saisi kertoa käyttäjästään mitään ettei sitä arvattaisi joten antirasisti voisi hyvinkin käyttää rasistista salasanaa.

Suurin riski lienee näissä ehkä se että jos tietomurroissa paljastuu käyttäjätunnukset ja salasanat niin tunnuksen oikea omistaja voi joutua vaikeuksiin.

3

1258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eräs (ulkomaalainen) kaverini kysyi kerran salasanaani firman tietokoneeseen, (leikillään) joten vastasin hänelle 'I would like like to tell you the password, but I really can not', johon hän vain tokaisi, 'And can you tell me why?', johon vastasin 'Because it is so dirty!'.

    • Anonyymi

      Entäs jos salasana on Räsänen?

    • Anonyymi

      Minun salasanani vähäpätöisiin paikkoihin on yhden lempikirjailijani kissan nimi.
      H. P. Lovecraft on kirjailija.
      Hän oli kunnon rasisti ja hän vihasi jopa meitä suomalaisia koska emme osanneet käyttyäytyä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      119
      3782
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      23
      2912
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      112
      2461
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      46
      1971
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      243
      1640
    6. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      44
      1575
    7. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1547
    8. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1360
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1346
    10. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1201
    Aihe