Radio 12 volttinen ja kytkennät

Ostin käytetyn Scansonic R2 radion ja haluaisin sitä käyttää mökillä jossa käytössä on 12V aurinkosähköllä tuotettuna.

Oon ihan käsi mitä tulee sähköihin ja haluaisin tietää että miten radio tulisi virtaan kytkeä ilman että tulee vaurioita…Ts. Radion mukana on muuntaja jossa merkintä Output = 12V/2.0A
Voinko vaan katkaista pois tuon muuntajan ja kytkeä johdot suoraan talon 12V sähköön?

Toinen juttu on tuo antennipuoli. Mökki sellaisessa kohdassa että kuuluvuus pikkuantenneilla on aina huono. Mökistä löytyy kuitenkin korkeampi TV-antenni ja seinästä kaksi liitintä. Toisessa TV ja toiseen tulisi tämä radio.
Löytyykö tuohon tarvittavaa antennikaapelit suoraan kodinkoneliikkeistä? Manuaali kertoo 75-ohi koaksaalikaapelista. Radion pää on tuollainen kierteillä oleva ”piikki” (BNC?).

2

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Et siis halunnut googlata sivuja missä ihan näytetään miten kytkentä tapahtuu?

    • Anonyymi

      Antennipuoli hoitui helposti kodinkoneliikkeestä ostetulla muunninpalikalla. Parin euron värkki kiinnitetään tavalliseen antennikaapeliin. Testasin ja toimi.

      Vielä kun osaisi toimia tuon sähkön kanssa. Olisiko tuohon ideoita?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      457
      6532
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      180
      3882
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      109
      2521
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      26
      2030
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      133
      1405
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1305
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      67
      1144
    8. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1095
    9. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      77
      1059
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      44
      1003
    Aihe