Niitä myy ainakin Prisma ja Gigantti. Leipä paahtuu kyllä ihan hyvin, mutta paahtovivun lukitus hajoaa alle viidessä vuodessa. Sen jälkeen virtaa ei toisin sanoen saa enää päälle. Laite on halpa (25 €) ja huono.
Vastaukset 6
Ai sinusta 25 € leivänpaahtimen pitäisi kestää 5 vuotta?
- Anonyymi
Edellinen vuonna 1975 ostettu saman hintaluokan paahdin kesti lähes 40 vuotta.
- Anonyymi
Itselläni ei ole leivänpaahdinta, mutta se on erittäin yksinkertainen laite, jonka ainoa liikkuva osa on juuri tuo aloittajan mainitsema virtakytkin ja leipää nostava mekanismi. Jos tämä kestää, laitteelle voi povata pitkää ikää. Toinen riskitekijä on vastusten mahdollinen huono laatu, eli paahtaminen voi loppua tästäkin syystä ennenaikaisesti.
Yhtä yksinkertaisia sähkölaitteita on muitakin, esimerkiksi saunan kiuas. Kiuasvalmistaja Helo säästi 80-luvulla rahaa käyttämällä italialaisvalmisteisia vastuksia kiukaissaan. Kerrostaloni portaassa on 17 huoneistoa, joissa on sauna. Puolen vuoden kuluttua rakennuksen valmistumisesta Helon takuukorjaaja kertoi käyneensä kolmessa huoneistossa vaihtamassa simahtaneiden italialaisten vastusten tilalle suomalaiset.
Kun kiukaan vaihdon aika tuli, hankin Harvia-kiukaan tilalle.
- Anonyymi
Voiko leivän paahtimessa paahtaa vain yhden siivun kerrallaan ja miksi paahtoleipäpussissa ei ole parillista määrää leivän paloja.
- Anonyymi
Hoover 200 superilla voit paahtaa vaikka puolikasleivän. se tunnistaa leivät itse ja laskee paahtoajan ja kalorit.
- Anonyymi
Lienee imuri
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo2022142Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1591429Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset2271071- 71917
- 58908
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus72831- 47823
- 93787
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt200697Hyvinvointitalo, mitä sanoo Korkein hallinto-oikeus . Mikä on kansalaisten oikeusturva?!
Onpa mielenkiintoisessa vaiheessa Pyhäjärven hyvinvointitalon kohalo; Saako rakentaa, vai eikö? Kaupungin tekninen johta109697