Tämänhetkinen kulkupelini on lähtemässä vaihtoon (CarinaE -96 1.6GLi LB).
Ensin ajattelin 1.6 Corollaa, mut nyt onkin alkanut kiinnostaa 1.6 Avensis LB Terra, uusi.
Carinaan olen ollut hyvin tyytyväinen ja 1.6-konekin on riittänyt tavalliseen ajoon.
Mitenhän mahtaa olla Avessa? En ole vielä koeajanut, katsomassa kylläkin kävin.
Asuntovaunun vetoa autolla saattaisi tulla noin 1000km:iä vuodessa, ei välttämättä sitäkään.
Ensin ajattelin 1.6 Corollaa, mut nyt onkin alkanut kiinnostaa 1.6 Avensis LB Terra, uusi.
Carinaan olen ollut hyvin tyytyväinen ja 1.6-konekin on riittänyt tavalliseen ajoon.
Mitenhän mahtaa olla Avessa? En ole vielä koeajanut, katsomassa kylläkin kävin.
Asuntovaunun vetoa autolla saattaisi tulla noin 1000km:iä vuodessa, ei välttämättä sitäkään.
Vastaukset 20
Vanhimmat
itselläni on ollut citikkaa fordia ja nyt on kolmas avensis. Nykyinen on 1.8 wagon. suosittelisin väh 1.8 jos vedät asuntovaunua.1.8 ja 2.0 hintaero on pienentynyt siis kannattaa harkita isompaa. omasta kok huomasin että lyhyessä ajossa 1.6 oli taloudellisin. merkissä pysyn edelleen. niin ja toyotan vvti kone on tehokkaampi kun carinas vast kone
Kiitoksia vastauksesta!
Vaunun vetoa tulee tosin vähän. Tällä Carinallakin olen jonkin verran vetänyt kevyttä Soliferia, tosin vaunukin vaihtui juuri hiukan raskaampaan.
Täytyypä kenties jo huomenissa lähteä hieromaan autokauppoja ja kokeilla sitä 1.8-koneistakin...
"niin ja toyotan vvti kone on tehokkaampi kun carinas vast kone"
Riippuu mitä vuosimalleja vertaa, Carina E vs. Avensis. Esim. 1.6L Avensiksessa (2001) 110HV ja 1.6L Carinassa (1996)116HV ja on vielä kevyemmällä kopalla..
sun mukamas omistamistasi autoista citikka,ford,ave niin taatusti ave on surkein veto-auto,jos kyse on saman kokoluokan autoista,muistaakseni karavaani netti sivuilla oli juttua tästä uudesta avesta vetoautona,eikä kukaan ainaskaan siellä kehunut
ota selvää asioista ennen kuin levität huhupuheita
Esp siellä polttelee takajarruja...
pöpö tai pöpi voin kyllä kertoa että ave ei todellakaan ole vetoautona parhaimpia vaan yks luokkansa surkeimpia,joten ota itse selvää asioista ja jätä toi tojo fanaattisuus päiväkoti tasolle
ave 1,8 vvt-i on hyvä veturi vuosimalli 2002
itsellä on vaunu joka painaa noin 1300 kg
Bensaa palaa noin 10 - 13 l sadalla.
Joka jää roikkkumaan perään se on hänen murheensa.
Olipa mukavaa "kuultavaa". Tilasin jo Ave 1.8 terra sedanin.
Vaununa mulla on Dethleffs, kok.massa 1300kg.
Mulla on saman merkkinen vaunu.
Jos et ole vielä vetänyt kyseistä vaunua paljoa
kannnattaa laitta aisapainoa reilusti.
Pistän noin 70-80 kg aisapainoksi, silloin ei rupea vatkaamaan.
Tilasit aven onko se uusikoppanen.
Joo se on uusi, viistoperän olisin halunnut, mutta tämä sedan on jo kuulemma maassa. Otan siihen heti uutuuttaan ruosteenestokäsittelyn.
Kiitti vaan aisapainovinkistä! Noin 30km:iä vedin vaunua tolla 1.6 Carinalla, kohtuullisesti tuli perässä mut millekään pitkälle reissulle en kyl kuitenkaan lähtis.
Kaikissa uuden mallin Avensiksissa on pidemmät välitykset kuin edellisessä Avensiksessa jossa oli liki main samat kokonaisvälitysket kuin Carina E:ssä. Niinpä isompi kone lienee välttämättömyys.
Onneton kampe veturina...
Meillä oli aiemmin BMW 530d ja vaununa on iso solikka. nyt tuli tehtyä emämunaus kun kakkosautoksi otettiin avensis. Ajettavuus ilman vaunua on todellista ajamista, peli kiemurtelee koko ajan ja jatkuvasti pitää olla ohjaamassa. Vaunun kanssa keksinnöstä häipyy se loppukin ajettavuus ja on suorastaan tappavan vaarallinen käsitellä!
Älä helvetissä osta Avensista... koita keksiä joku muu tojo, jos et halua merkkiä vaihtaa..
Jos lantikka on liian kallis hanki eurooppalainen
diesel, niin saat henkilöauton hinnalla
kestävän veturin.
eurodieselit. VW:ssä ollut paljon kaikenlaista vikaa, ilmamäärämittareita, turbot vaatineet remppaa 150tkm nurkilla ym. Rellun dieseliä en ikinä enää huoli. Toyotan dieseltekniikka on luotettavaa kuten muukin Toyota-tekniikka. Vertaa esim. Hiace. Ne kestää kun eurojen turbokoneet paukkuu.
Et tod. ole vetänyt yhtään avella, ainakin mitä on kokemuksia mitä enemmän on painoa sen parempi
on ajaa. Esim. hiihtolomalla oli auto aivan täys
ajoin noin 2.500 km oli paljon parempi ajaa.
Itse ajelen baijerilaisella 500Nm:n dieselillä.
Toyotan dieselit ovat kyllä rimpuloita
näihin verrattuna.
Mutta firmassani on käytössä paljon Peugeoteja
HDI-dieseleillä. Käyttö on kovaa, silti
ongelmat ovat olleet poikkeuksetta normaaleissa
määräaikaishuolloissa hoituvaa laatua.
rellun ja Toyotan dieseleitä kuten en mitään muutakaan tekniikkaa näiden autojen välillä. Rellulla toimivat vehkeet ovat poikkeus, Toyotalla ongelmat poikkeus. Bemarin omista dieseleistä ei ole muuta kokemusta mutta tiedän että Saksassa niitä on vaihdettu parinsadan tonnin kohdalla. Näkyy kun seuraa myynti-ilmoituksia Saksassa.
eurooppalaista autoa etenkin jos vedät asuntovaunua. Japanilaiset ovat liian heikosti tehty vetohommiin. Minäkin vedin Toyotalla viitisen vuotta. Meni perä, vaihdelaatikko, vetoakselit ja lopuksi kone. Nyt kolme vuotta Audilla vetäneenä ei ole ollut ongelmia.
mikä Toyota sulla oli viisi vuotta millä vedit?