Asuminen(koti)

Moi mietin tossa sellaista että kun minä haluaisin aikuisena olla rekkakuski ja mietin sitä että onko suomessa pakko olla asuntoa eli mä nukkuisin rekassa ja taas aamulla töihin sillä ja silleen että ei olis mitään vaihtovuoroja vaan koko ajan se sama kuski? Niin onko sellainen mahdollista

8

564

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Moi, kyllä pitää joku vakituinen osoite olla ja rekan hytti ei ole sellainen. Nykyään rekoissa on myös ajopiirturit ja vermeet joilla seurataan että lepoaikasäädöksiä noudatetaan, joten jos ajattelit ajella ja tienata yötä päivää niin sekään ei oikein onnistu.

      Rekka pitää myös pysäköidä taukojen ja nukkumisen ajaksi johonkin, ja tuollaista isoa vempelettä ei ihan mihin vaan voi eikä saa parkkeerata. Aika hyvät asuintilat pitäisi myös olla siinä autossa suihkuineen, vessoineen että yhtään pitempään pystyisi asumaan.

    • Anonyymi

      Mitä mietitään seuraavaksi?

    • Anonyymi

      Otat vain poste restante osoitteen halvimman veroäyrin kunnasta ja alat asumaan työnantajan rekassa, se ei ole millään tavalla laitonta.
      Pienissä kaupunkeissa on kaikissa uimahallit joissa peseytyä ja kauppakeskuksissa pesuloita.
      Turha maksella kalliita vuokria ahneille vuokra-isännille ja kallista sähkönsiirtoa Carunalle kun kämppänä voi olla koko Eurooppa.

      • Eli sekö onnistuu sellainen kuitenkin? Mutta sitten sielä asunnossa on pakko välillä käydä


      • Anonyymi
        Mikakorkalainen kirjoitti:

        Eli sekö onnistuu sellainen kuitenkin? Mutta sitten sielä asunnossa on pakko välillä käydä

        Ainoa pakollinen asia on kotiosoite. Osoite voi olla jonkun rakennuksen osoite, tai postilokeron / poste restanten osoite.
        Jos osoite on jonkun rakennuksen, niin mikään tai kukaan ei pakota käymään siellä koskaan jos et itse halua. Postilokerossa on sitten muutenkin hankalampi majailla :)

        Jos rekan omistaja suostuu, niin asumissuunnitelmasi on lain mukaan ihan OK. Mutta kuten joku jo kertoikin, sitä rekkaa et saa ajaa miten sattuu koko ajan, vaan lain mukaan sen mitä ajoaikoja on luvallista huristella.


    • Anonyymi

      Miksei, ihan loistovalinta. Ihan huonoa rekkaa ei kannata ottaa kalliimman kumppanin toivossa. Kabyysi on oltava siistinä kaiken aikaa. Ettei käy kuin arille

    • Anonyymi

      Monessa rekka parkissa on wc ja suihkutilat ja paremissa paikoissa on jopa sauna. Mut nämä palvelut on rahtari jäsenmaksun maksaneille.

    • Anonyymi

      Juuri kuten tässä on todettu, niin otat Poste Restante -osoitteen, jolloin sinulla ei enää ole kotia virallisesti, eikä siis asuntoa missä käydä aina välillä koska asut vain rekassa.

      Ei pitäisi olla vaikeaa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      301
      1293
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1067
    3. 64
      877
    4. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      72
      871
    5. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      427
      738
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      47
      649
    7. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      72
      598
    8. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      77
      584
    9. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      582
    10. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      456
      577
    Aihe