Asuminen(koti)

Moi mietin tossa sellaista että kun minä haluaisin aikuisena olla rekkakuski ja mietin sitä että onko suomessa pakko olla asuntoa eli mä nukkuisin rekassa ja taas aamulla töihin sillä ja silleen että ei olis mitään vaihtovuoroja vaan koko ajan se sama kuski? Niin onko sellainen mahdollista

8

565

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Moi, kyllä pitää joku vakituinen osoite olla ja rekan hytti ei ole sellainen. Nykyään rekoissa on myös ajopiirturit ja vermeet joilla seurataan että lepoaikasäädöksiä noudatetaan, joten jos ajattelit ajella ja tienata yötä päivää niin sekään ei oikein onnistu.

      Rekka pitää myös pysäköidä taukojen ja nukkumisen ajaksi johonkin, ja tuollaista isoa vempelettä ei ihan mihin vaan voi eikä saa parkkeerata. Aika hyvät asuintilat pitäisi myös olla siinä autossa suihkuineen, vessoineen että yhtään pitempään pystyisi asumaan.

    • Anonyymi

      Mitä mietitään seuraavaksi?

    • Anonyymi

      Otat vain poste restante osoitteen halvimman veroäyrin kunnasta ja alat asumaan työnantajan rekassa, se ei ole millään tavalla laitonta.
      Pienissä kaupunkeissa on kaikissa uimahallit joissa peseytyä ja kauppakeskuksissa pesuloita.
      Turha maksella kalliita vuokria ahneille vuokra-isännille ja kallista sähkönsiirtoa Carunalle kun kämppänä voi olla koko Eurooppa.

      • Eli sekö onnistuu sellainen kuitenkin? Mutta sitten sielä asunnossa on pakko välillä käydä


      • Anonyymi
        Mikakorkalainen kirjoitti:

        Eli sekö onnistuu sellainen kuitenkin? Mutta sitten sielä asunnossa on pakko välillä käydä

        Ainoa pakollinen asia on kotiosoite. Osoite voi olla jonkun rakennuksen osoite, tai postilokeron / poste restanten osoite.
        Jos osoite on jonkun rakennuksen, niin mikään tai kukaan ei pakota käymään siellä koskaan jos et itse halua. Postilokerossa on sitten muutenkin hankalampi majailla :)

        Jos rekan omistaja suostuu, niin asumissuunnitelmasi on lain mukaan ihan OK. Mutta kuten joku jo kertoikin, sitä rekkaa et saa ajaa miten sattuu koko ajan, vaan lain mukaan sen mitä ajoaikoja on luvallista huristella.


    • Anonyymi

      Miksei, ihan loistovalinta. Ihan huonoa rekkaa ei kannata ottaa kalliimman kumppanin toivossa. Kabyysi on oltava siistinä kaiken aikaa. Ettei käy kuin arille

    • Anonyymi

      Monessa rekka parkissa on wc ja suihkutilat ja paremissa paikoissa on jopa sauna. Mut nämä palvelut on rahtari jäsenmaksun maksaneille.

    • Anonyymi

      Juuri kuten tässä on todettu, niin otat Poste Restante -osoitteen, jolloin sinulla ei enää ole kotia virallisesti, eikä siis asuntoa missä käydä aina välillä koska asut vain rekassa.

      Ei pitäisi olla vaikeaa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      65
      1018
    2. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      38
      981
    3. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      859
    4. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      846
    5. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      38
      733
    6. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      77
      652
    7. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      51
      626
    8. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      621
    9. 42
      619
    10. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      31
      606
    11. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      2
      582
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      27
      553
    13. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      121
      526
    14. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      49
      518
    15. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      501
    16. 50
      490
    17. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      484
    18. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      446
    19. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      427
    20. Sastamalassa epäillään tappoa, kaksi otettu kiinni

      Kuulemma Aarnontiellä tapahtunut Tietääkö joku enemmän?
      Sastamala
      13
      411
    Aihe