Uusimassa Alibissa on juttu väkivaltaisesta kehitysvammaisesta. Ei ole pitkä aika kun ylen jossain ohjelmassa oli myös väkivaltainen kehari. Media on julma kun nostaa tälläisiä juttuja koko kansan nähtäväksi.
On paljon kehitysvammaisia, joita kohdellaan huonosti. Ne tapaukset ei pääse julkisuuteen.
1. Vuosia jatkuva työharjoittelu(avotyötoiminta) lievästi kehitysvammaisilla. Oikea työ on harvinaisuus. Niitäkin on. Jos työnantaja palkkaa kehitysvammaisen oikeaan työhön se olisi sen arvoinen juttu, että se pitäisi ottaa ylen tai mtvn uutisten materiaaliksi.
2. Rahan käyttö. Avotyötoiminta tarkoittaa köyhyyttä. Tälläisiä rahankäyttöohjeita on annettu. Jos lievästi vammainen pystyy kävelemään tai polkupyöräilemään ,taksia ei saa tilata alle 10 kilometrin matkalle. Sää ei ole syy tilata taksia. Jos on kyseessä avotyömatka ja on oikeasti paha sää(ukkosmyrsky tai 40 astetta pakkasta) on asiasta ensin juteltava puhelimessa työpaikan kanssa. Polkupyörän korjaamista vaaditaan osaamaan itse, vaikka se ei onnistu. Toimintakeskukset voisi järjestää polkupyörän korjauskursseja.
3. Ammattiopisto Luovissa aikoinaan hölmöiltiin myös. Koulu tunnettiin tapahtuma-aikaan eri nimellä. Koulussa on kursseja, joiden tarkoitus selvittää mikä ammatti sopisi. Kurssin tarkoitus on myös itsenäistä. Kurssilla opiskellaan myös työelämän pelisääntöjä, opiskelutaitoja ja oli käytännön osuus. Luokanvalvoja ei kysynyt mitä vammainen haluaa tehdä vaan tilasi tutustumisen autonasentajan koulutukseen. Vammainen ei edes osannut korjata polkupyörää eikä ollut kiinnostunut tekniikasta.
Kehitysvammaisuus mediassa
Anonyymi
5
118
Vastaukset
- Anonyymi
Onhan keharin itsemääräämisoikeus mennyt liian pitkälle. Kyllä keharihuollon asiat ovat paremmin kuin vanhus- tai mielenterveyspuolella johtuen heidän yliaktiivisista omaisista, jotka eivät koskaan ole tyytyväisiä vaikka saisivat miljoona euroa tilille. Samaan aikaan joku normaaliälyinen pienituloinen kitkuttelee pienillä tuloilla. Normaaliälyisellä on kuitenkin velvollisuuksia: hae töitä karenssin uhalla tai nosta opiskelijana opintolainaa ennen kuin voit olla oikeutettu tt-tukeen tai sitten sössii luottotiedot opiskelijana tt-tuen takia.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku655300Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti722579- 2702453
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362369Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä191774Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2281537Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai541141- 901066
Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v131063- 851050