Vilkku led

Anonyymi

Katelin ky t kentöjä tubesta. Joissa saadaan led vilkkumaan transitorillanja konkalla.
Ihmety t ää kun kytketään aina vaan emitteri ja kollektori eikös kantavirta ava atransitorin ja siten vasta toimi.


Toimi tuben yksinkeryaist ky t kettän .

Pitkönlinjan sähköttä k ä

4

235

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miks et koile ite toimikos

    • Anonyymi

      Esimerkki kytkennästä:

      https://www.youtube.com/watch?v=GE6DJVdfn7c

      Jännite syötetään piiriin 9 V paristosta jonka kanssa plusjohdossa on sarjassa 1 k ohmin vastus rajoittamassa virtaa.

      NPN - transistori 2N2222 kytketään väärin päin eli emitteri E kiinni 1 kohmin vastukseen ja kollektori C ledin kautta jännitelähteen miinukseen. Emitterin ja jännitelähteen miinuksen välille kytketään 1000 µF elektrolyyttikonkka. Transistorin kanta B jätetään kytkemättä.

      Kun jännite kytketään piiriin niin elektrolyyttikonkka alkaa latautua 1k vastuksen kautta. Emitteri - kanta välin diodi EB on nyt estosuuntaan jännitteinen. Kun tuo estosuuntainen jännite ylittää 6 V niin tapahtuu avalance - läpilyönti jolloin transistori kytkeytyy johtavaksi kunnes sen yli oleva jännite on pudonnut lähes nollaan eli konkka purkautunut ledin kautta. Sitten sama alkaa taas alusta.

      Samaisella transistorilla saa tehtyä luokkaa 1 ns (nanosekunti) nousuajalla olevia kymmenien volttien suuruisia pulsseja käyttämällä reilusti sallittua suurempaa jännitettä trankun yli ja antamalla trankun laueta toiseen suuntaan avalance - purkauksena. Osa trankuista kestää avalance - ruhjomista ja osa kieltäytyy yhteistyöstä toimintasavun kera.

    • Anonyymi

      Kiiros hyvästä vastauksestasi

      Siis kytkentä toimii ja anataa kokeilla.
      Mutta ei siis toimi millä vaan transitorilla ymmärsinkös oikein.

      Alkottaja

      • Anonyymi

        Pitää paikkansa. Jonkun tietyn valmistajan transistori ei välttämättä toimi vaikka olisi 2n2222. Aasialaiset transistorit toimivat jostain syystä paremmin tuossa kytkennässä, esim. c1740, c945 ja c1815 ovat yleensä toimineet hyvin. Jos ei heti toimi niin vastusarvoa voi muuttaa. Jotkut transistorit vaatii hieman enemmän jännitettä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      144
      17302
    2. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      44
      9963
    3. Vasemmistoaate on aatteista jaloin

      Kaikki saavat ja kukaan ei jää ilman. Kuka tuollaista voisi vastustaa?
      Maailman menoa
      29
      5733
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      37
      3156
    5. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      14
      2850
    6. Brittiläinen vasemmistolehti: Sanna Marin oli vihdoin rehellinen

      Nyt tulee pahasti lunta tupaan Seiskan tähtitytölle. Ex-pääministerin kirjaa arvostellaan latteuksista ja itsekehusta.
      Maailman menoa
      25
      2772
    7. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      52
      2638
    8. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      76
      2533
    9. Alexander C. G. riisti demari-Veijolta arvonimen

      "Stubb myönsi 66 arvonimeä ja peruutti yhden arvonimen. Presidentti Tarja Halonen myönsi Baltzarille kulttuurineuvoksen
      Maailman menoa
      34
      1777
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      120
      1684
    Aihe