Vilkku led

Anonyymi

Katelin ky t kentöjä tubesta. Joissa saadaan led vilkkumaan transitorillanja konkalla.
Ihmety t ää kun kytketään aina vaan emitteri ja kollektori eikös kantavirta ava atransitorin ja siten vasta toimi.


Toimi tuben yksinkeryaist ky t kettän .

Pitkönlinjan sähköttä k ä

4

241

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miks et koile ite toimikos

    • Anonyymi

      Esimerkki kytkennästä:

      https://www.youtube.com/watch?v=GE6DJVdfn7c

      Jännite syötetään piiriin 9 V paristosta jonka kanssa plusjohdossa on sarjassa 1 k ohmin vastus rajoittamassa virtaa.

      NPN - transistori 2N2222 kytketään väärin päin eli emitteri E kiinni 1 kohmin vastukseen ja kollektori C ledin kautta jännitelähteen miinukseen. Emitterin ja jännitelähteen miinuksen välille kytketään 1000 µF elektrolyyttikonkka. Transistorin kanta B jätetään kytkemättä.

      Kun jännite kytketään piiriin niin elektrolyyttikonkka alkaa latautua 1k vastuksen kautta. Emitteri - kanta välin diodi EB on nyt estosuuntaan jännitteinen. Kun tuo estosuuntainen jännite ylittää 6 V niin tapahtuu avalance - läpilyönti jolloin transistori kytkeytyy johtavaksi kunnes sen yli oleva jännite on pudonnut lähes nollaan eli konkka purkautunut ledin kautta. Sitten sama alkaa taas alusta.

      Samaisella transistorilla saa tehtyä luokkaa 1 ns (nanosekunti) nousuajalla olevia kymmenien volttien suuruisia pulsseja käyttämällä reilusti sallittua suurempaa jännitettä trankun yli ja antamalla trankun laueta toiseen suuntaan avalance - purkauksena. Osa trankuista kestää avalance - ruhjomista ja osa kieltäytyy yhteistyöstä toimintasavun kera.

    • Anonyymi

      Kiiros hyvästä vastauksestasi

      Siis kytkentä toimii ja anataa kokeilla.
      Mutta ei siis toimi millä vaan transitorilla ymmärsinkös oikein.

      Alkottaja

      • Anonyymi

        Pitää paikkansa. Jonkun tietyn valmistajan transistori ei välttämättä toimi vaikka olisi 2n2222. Aasialaiset transistorit toimivat jostain syystä paremmin tuossa kytkennässä, esim. c1740, c945 ja c1815 ovat yleensä toimineet hyvin. Jos ei heti toimi niin vastusarvoa voi muuttaa. Jotkut transistorit vaatii hieman enemmän jännitettä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      74
      4282
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      17
      2748
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2507
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      15
      2432
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      110
      2336
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      111
      2203
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2151
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      611
      1957
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1945
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      24
      1688
    Aihe