Islannin kokeilu lyhennetystä työviikosta osoittautui menestykseksi.

Anonyymi

Tutkijoiden mukaan työntekijöiden tuottavuus pysyi samana tai jopa parantui kokeilun aikana.

Lisäksi työntekijät kertoivat, että he tunsivat stressin vähentyneen ja loppuunpalamisen riskin pienenneen.
Tutkijat huomioivat julkaistussa raportissa lisäksi, että työntekijät kokivat terveytensä parantuneen sekä tasapainon työn ja muun elämän kohentuneen.

Kokeilujen seurauksena ammattiliitot ovat neuvotelleet työehtoja uusiksi, ja peräti 86 prosenttia Islannin koko työvoimasta on joko siirtynyt lyhennettyyn työviikkoon tai on saanut oikeuden siihen.

8

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Upm haluaa mennä toiseen suuntaan! On kylmää kyytiä seuraava "tessi". Työaika tulee lisääntymään reilusti ja väki vähenemään. Mutta eihän työläisellä saa olla aikaa muulle kuin työlle.

      • Anonyymi

        saunalisä on saatava!


    • Anonyymi

      Islanti kulkee kehityksen edellä, tosin kaikkihan me tiedetään, ettei kahdeksan tunnin työpäivää kukaan jaksa 100 lasissa painaa.

    • Anonyymi

      Miksi käydä töissä lainkaan ? Eihän Suomessa tarvitse !

    • Anonyymi

      Heinäkuun 20. päivän tienoilla julkaistava EU-komission metsästrategialuonnos on saanut viime päivinä osakseen rajua kritiikkiä.

      Komission metsästrategialuonnos vuoti julkisuuteen viime viikolla. Se aiheutti saman tien kohun sekä metsäalan, että EU:n metsäisten maiden keskuudessa.

      Luonnoksessa otettiin muun muassa jyrkkä kanta avohakkuisiin. Ne pitäisi kieltää kokonaan, ellei luonnon monimuotoisuuden ylläpitäminen niitä edellytä. Lisäksi komissio vaatii, että lyhytikäisten puutuotteiden valmistus pitäisi minimoida, mikä tarkoittaisi käytännössä sitä, että suomalaiselle metsäteollisuudelle tärkeiden sellun, paperin ja kartongin valmistusta pitäisi supistaa.

    • Anonyymi

      Selvis ny, miksi mm. kaipolankin paperi tehdas lopetettiin, ei kukaan jaksa kun eu, koko ajan tekee kaikesta niin vaikeeta.
      suomella ei ole oikeestaan mitään vietiä enää.

    • Anonyymi

      Mikäs siinä jos palkka ei putoa.

    • Anonyymi

      Olen tehnyt 4 päivää viikossa, jää tämä Perjantai aikaa vittuilla täällä. No eipä niin. Verotus muuttuu suotuisammaksi, ei siinä nyt edes tavan työläinen menetä vuodessa paljoakaan. Ei suostu työnantaja maksaa täysiä tunteja, mikähän sitäkin riivaa.
      Mutta suosittelen.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      86
      5171
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      53
      3326
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      71
      2694
    4. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      62
      1358
    5. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      304
      1278
    6. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      19
      1203
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      112
      1086
    8. Tiedän, että olet luonnevikainen

      Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
      Ikävä
      46
      1040
    9. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      41
      1026
    10. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      1008
    Aihe