Windows 10: n kriittinen tietoturvapäivitys hätätilanteessa:

Anonyymi

Microsoft kehottaa käyttäjiä toimimaan!

Microsoft antaa kriittisen kaistan ulkopuolisen tietoturvapäivityksen Windows 1o -käyttäjille
Microsoft on kehottanut Windows 10 -käyttäjiä "ryhtymään toimiin", kun kaistan ulkopuolinen tietoturvapäivitys CVE-2020-0796 julkaistaan. Kriittinen haavoittuvuus, jonka eri tietoturvatoimittajat ovat nimenneet SMBGhostiksi tai EternalDarknessiksi, on sekä matoinen että vaikuttaa Server Message Block (SMB) -verkkoyhteyskäytäntöön. Kyllä, protokolla, joka mahdollistaa tiedostojen ja tulostimien sekä sarjaporttien jaetun pääsyn. Ja kyllä, sama SMB-protokolla, jota NSA: n kehittämä EternalBlue hyödynsi niin tuhoisana WannaCry-iskujen aikana vuonna 2017.

Bulletproofin tunkeutumistestauksen päällikkö Kieran Roberts sanoi vuoton aikana, että "SMB on tiedostojen jakamiseen käytettävä protokolla, tämä on sama protokolla, joka oli haavoittuva EternalBlue (CVE-2017-0144) -ohjelmaa vastaan, joka oli aseistettu WannaCry-lunnasohjelmaan. Näyttää siltä, ​​että tällä uudella haavoittuvuudella on useita samoja tunnusmerkkejä kuin EternalBlue. Tämä tarkoittaa, että tämä uusi haavoittuvuus voi johtaa ransomware-hyökkäysten, kuten WannaCry ja NotPetya, jotka molemmat käyttivät hyvin samanlaista EternalBlue-hyväksikäyttöä. "

17

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi kamalaa, mitäs nyt.

      • Anonyymi

        Kyllä!!!!


      • Anonyymi

        Se on!!!


      • Anonyymi

        Paniikki nappula painettu.


      • Anonyymi

        W10 -- surkeutta tosiaan.


      • Anonyymi

        miksi Windowsista on tullut näin kamala!


      • Anonyymi

        Kovasti on haavoittuvuuksia!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Paniikki nappula painettu.

        Syytä onkin, Vakoilu on W10:ssä kuin jäävuori. se mitä näkyy, sinulla on jonkinasteiset mahdollisuudet sulkea sitä. Microsoft puhuu mitä se haluaa. NSA:sta Microsoft ei puhu mitään.
        Microsoft ei luovuta tietoja eteempäin, ei sen tarvi, NSA ottaa ne lennossa.
        W10 vakoilu on niin laaja NSA:n takia. Microsoft moisella määrällä mitään tee.
        Joskin jakaa wlanisi salasanaa naapuruston koneisiin jotta ne voitaisiin vakoilla ilman että niilä on netti päällä.
        Ja NSA saa samalla pääsyn koneellesi ilman hakkerointia ja voi imasta lisää, jos sitä kiinostaa. mm tiedostoja ja töitäsi.
        Hyvin Vaarallista. varo sitä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä!!!!

        Ja edeleen vuotaa. Vakoilu on W10:ssä kuin jäävuori. se mitä näkyy, sinulla on jonkinasteiset mahdollisuudet sulkea sitä. Microsoft puhuu mitä se haluaa. NSA:sta Microsoft ei puhu mitään.
        Microsoft ei luovuta tietoja eteempäin, ei sen tarvi, NSA ottaa ne lennossa.
        W10 vakoilu on niin laaja NSA:n takia. Microsoft moisella määrällä mitään tee.
        Joskin jakaa wlanisi salasanaa naapuruston koneisiin jotta ne voitaisiin vakoilla ilman että niilä on netti päällä.
        Ja NSA saa samalla pääsyn koneellesi ilman hakkerointia ja voi imasta lisää, jos sitä kiinostaa. mm tiedostoja ja töitäsi.
        Hyvin Vaarallista. varo sitä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kovasti on haavoittuvuuksia!

        Windows on sellainen!


      • Anonyymi

        Mitäs... Vaihda Ubuntuun!

        T. 💗 UBUNTU 🇫🇮


      • Anonyymi

        Hyvä huomio! Titanium Windows 10-takaovi ! Kamalaa!


      • Anonyymi

        Windoosa meni taas juntturaan!


    • Anonyymi

      SMB ei ole mikään vain harvojen käyttämä systeemi. Jokainen, joka on joskus jakanut hakemistoja tai tulostimia Windows -koneiden kesken ns. Windows -verkkojakona, on käyttänyt SMB -protokollaa.

    • Anonyymi

      Tänä aamuna tuli yllättäen kumulatiivinen päivitys. Kai siinä paikattiin tuokin aukko.

      • Anonyymi

        Heh heh,, niinkö luulet!

        Microsoft-ohjelmistojen hinnat nousevat – katso tästä, miten uudistus vaikuttaa sinuun

        Yritykset joutuvat ensi keväästä alkaen maksamaan Microsoftin palveluista hieman enemmän.


    • Anonyymi

      Näyttää edeleen vuotavan, Caruna verkkohyökkäyksen kohteena!

    Ketjusta on poistettu 21 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10944
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5230
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2433
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2133
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1701
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1544
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1241
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1176
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe