EU:n salajuoni?

Anonyymi

Hahaha. Alkaa törsä seota jo lopullisesti, ja vieläpä Media Mestarissa. Jatkakaa samanlaisten 'salajuonien' löytämistä, niin päästään jo tänä vuonna eroon maataloustuista.

23

98

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jopako se on kirjoitellut? Hesalaisen salajuonta seurattu ja naureltu kuu-ukkeleille jo vuosia.

    • Anonyymi

      ”Metsätutkijat pohtivat luonnonläheisen metsänhoidon olemusta: EU:n salajuoni vai tie metsätalouden kestävyyteen?

      Timo Kuuluvainen
      Metsänhoidon yliopistonlehtori
      Helsingin yliopisto

      Timo Pukkala
      Metsäsuunnittelun professori
      Itä-Suomen yliopisto”

      https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/metsa/artikkeli-1.1467830

      Taas tarkoitushakuista olennaisen poisjättämistä tai sitten ei oloittaja ymmärtänyt yliopiston lehtorin ja professorin pohdinnan otsikkoa.

      Kysymys ei ollut MTn mielipiteestä.

      • Anonyymi

        Totta…

        ” Metsien ominaispiirteet kannattaa huomioida hoito- ja hakkuutavoissa, kirjoittavat Timo Kuuluvainen ja Timo Pukkala MT:n Yliö-kirjoituksessaan.

        Luonnonläheisen metsänhoidon (close-to-nature management) käsite on noussut voimakkaasti julkiseen keskusteluun ja poliittiselle agendalle EU:n biodiversiteetti- ja metsä­strategioiden, ja green deal -kestävyysohjelman myötä. Vaikka luonnonläheistä metsänhoitoa ei ole tarkemmin määritelty, on siitä jo ehditty käydä kiivasta debattia.

        Luonnonläheinen metsänhoito – tai jatkuva kasvatus – on meillä vielä melko vähäistä, kuten aluksi oli myös Keski-Euroopassa. Sään ääri-ilmiöt muuttivat siellä tilanteen. Tarvitaanko meilläkin tuho­katastrofi, ennen kuin luontoon perustuvien ratkaisujen arvo ja potentiaali kestävässä metsätaloudessa ja ilmastonmuutokseen sopeutumisessa ymmärretään ja viedään käytäntöön?

        Metsätalous ja metsien rakenne ovat kuin iso laiva, joka kääntyy hitaasti. Nyt tehtävät metsänhoidon ratkaisut vaikuttavat sadan vuoden päähän, jolloin ilmastomme eroaa merkittävästi nykyisestä. On viisautta kääntää kurssia hyvän sään aikana, sillä tiedämme myrskyn lähestyvän ilmastonmuutoksen muodossa.”

        Näin siis kirjoittaa yliopiston metsäasiantuntijat joilla otaksun olevan enemmän tietoa metsistä kuin aloittajalla.


      • Anonyymi

        Kukaan järkevä ihminen ei puhu mistään 'EU:n salajuonista'. Samanlaista paskaa tukijussi väänsi lähes sata vuotta sitten Leninin ja Stalinin Neuvostoliiton laskettua puun arvoa orjatyövoimalla ylläpidetyllä ylituotannolla. Nooh onneksi 1920-luvulla neukun aiheuttaman ylituotannon menetykset otettiin riistämällä Suomen työläisiä halkokaupan hurjilla hinnoilla.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Putin lopettanut puun myynnin suomeen lähes kokonaan. Lukisit edes uutisia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Putin lopettanut puun myynnin suomeen lähes kokonaan. Lukisit edes uutisia.

        Putinin päätös rajoittaa puun vientiä kattaisi runsaan 10 prosenttia Suomeen viime vuonna Venäjältä tuodusta puusta.
        MT. Lue itte.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Putin lopettanut puun myynnin suomeen lähes kokonaan. Lukisit edes uutisia.

        Kunhan maanomistaja kärsii. Jäi 1918 kesken, vaikka selluköpit meni sen puolelle Juuso Waldenin takia. Kyllähän se tukijussien metsien arvo putoaa puoleen vuoteen 2030 mennessä.


    • Anonyymi

      Koska alkavat taas kirjoittelemaan 'punikeista' Kosolan ajan malliin?

      • Anonyymi

        Siis kenestä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siis kenestä?

        Puhutaanhan ,hybridisotilaat, cyberrikolliset ovat nykyään näitä Putinin myyriä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siis kenestä?

        Nehän ne olivat korkovapaista lainoista nauttivien esi-isiesi suurimpia vijähamiehiä. Rehupuntin korkovapaan lainan maksoi maata a omistamaton suomalainen elitasollaan, vaikka Kosolan läskimaha vinkui sosialismista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Puhutaanhan ,hybridisotilaat, cyberrikolliset ovat nykyään näitä Putinin myyriä.

        Venäjä-vastaisten pakotteiden poistamista ovat vaatineet eniten tukijussit. Tukijussi on Putin kätyri pummipaska jolta pitää ottaa maataloustuet heti pois.


    • Anonyymi

      Kepulandiassa paljon diagnosoimatonta mielisairautta. Pohjanmaalla nähdään enkeleitä ja piruja joka nurkassa.

      • Anonyymi

        Mistäs tiedät? Oletko sieltä kotoisin, ethän sitä muuten tietäisi kun se on diagnotisoimatta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mistäs tiedät? Oletko sieltä kotoisin, ethän sitä muuten tietäisi kun se on diagnotisoimatta.

        Minä en ole kirjoitellut 'EU:n salajuonista'. Minä näen ihmiselämän laumakäyttäytymiseen perustuvana eturyhmien taisteluna, en 'saatanan' ja 'Isä-Jumalan' välisenä otteluna.


    • Anonyymi

      ”Suomi on Euroopan metsäisin maa
      Suomen maapinta-alasta metsää on 73 prosenttia. Se tekee Suomesta Euroopan metsäisimmän maan pinta-alaan suhteutettuna. Määrässä ei ole tapahtunut suuria muutoksia niiden sadan vuoden aikana, kun Suomen metsien tilaa on seurattu.

      Puuston määrä kasvaa, mutta hakkuita säännöstellään
      Suomen metsien puusto lisääntyi viime vuonna 20 miljoonaa kuutiometriä, kun kasvua oli 107 ja poistumaa 87 miljoonaa kuutiometriä.

      METSOn tavoitteena on suojella lähes satatuhatta hehtaaria metsää vuoteen 2025 mennessä. Tällä hetkellä tavoitteesta on täyttynyt 67 prosenttia.”

      https://yle.fi/aihe/artikkeli/2018/11/19/suomi-on-euroopan-metsaisin-maa-tutki-milta-hiilinielumme-nayttaa-numeroina

      • Anonyymi

        Aivan oikein. Suomi on Euroopan metsäisin maa, joka on varsinkin viimeiset vuosikymmenet myös huolehtinut metsistään.
        Ja sekös eräiden EU-maiden kirjoituspöytävihreitä on aina kyrsinyt - ja kyrsii edelleen.
        Joko muuten esim. greenpeace ilmoittaa julkisuuteen rahoituksensa lähteet esim. silloin, kun se saa päähänsä hyökätä ja agiteerata nimenomaan suomalaista metsäteollisuutta vastaan tavalla/toisella??
        Haalaripojat miettivät varmaan vieläkin kaksi kertaa ennen suomi-iskujaan, koska aktio Sunila Oy:n tehdasta vastaan Kotkassa syyskuussa 1991 oli niin liikuttava limbo ja tunaroinnin mestarisuoritus, että se naurattaa vielä 30 vuoden jälkeenkin.
        Sunilan sellutehtaalla kokeiltiin juuri klooritonta valkaisumenetelmää.
        Kloorivalkaisun vastainen yllätysisku sulki tehtaan jätevesikanaalin. Patotyömaalle saapunut tehtaan johto yllätti ympäristöjärjestön pahanpäiväisesti kertomalla, että Suomen Greenpeacen ensimmäinen isku kautta aikojen uhkaa keskeyttää koeajon, jolla tutkitaan sellun klooritonta valkaisua.
        Ja sitten me naurettiin tuopposen ääressä ainakin pari iltaa...hahahahahah......


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      220
      4219
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      69
      2715
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      393
      2411
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2343
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      38
      1597
    6. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      532
      1350
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      57
      1320
    8. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      95
      1316
    9. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      76
      1291
    10. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      125
      1186
    Aihe