Perhoon tulossa Suomen tihein tuulimylly keskittymä, jos kaikki 4 tuulimylly aluetta toteutuu. Yksi valmis, toista rakennetaan, kolmatta suunnitellaan ja neljännestä käydään neuvotteluja.
Tuulimylly
3
1214
Vastaukset
- Anonyymi
Huuhaa energialla kusetetaan maalaispitäjien huonosti taloutta hoitaneita päättäjiä.
Kiinteistöverojen avulla pystytään paikkaamaan omaa osaamattomuutta taloudenpidossa.
Huuhaa energia, eli tuulivoima vihreiden ja vasemmiston taitavasti ajamaa, mutta yhteiskunnan kannalta kokonaisuutena kallista puuhastelua.
Ihmetyttää pääosin kepulaisvaltaisten pikkupitäjien lähteminen heidän ” aisankannattajakseen”. Toki sitähän se on myös valtakunnanpolitiikassa..- Anonyymi
Yritä perustella huuhaa energia väitettäsi. Ihan oikea sähköä sieltä tulee. Nykyisin myllyille ei makseta minkäänlaista tukea eli toimivat markkinaehdoilla. Ei niitä rakennettaisi jos se ei kannattaisi.
Pienet kunnat kärsivät väestökadosta ja sitä kautta esim verotulot alenevat. Lakisääteiset tehtävät on hoidettava ja velatkin pitäisi maksaa joskus. Tuulivoima tuo kiinteistöveron muodossa mukavan potin kunnan kassaan. Osaatko edes arvata paljonko verotuotto on myllyä kohti vuodessa?
Kokonaan eri asia on maisema-, luonto- ja ympäristönäkökulmat. Yhteen sovittaminen ei ole ongelmatonta ja kuntalaisia pitäisi kuulla. Jokainen voi tietysti ottaa yhteyttä valtuutettuihin sillä he viimekädessä päättävät rakennetaanko tuulivoimaloita vai ei, minne tehdään ja suojaetäisyydet yms. Kannattaa olla aktiivinen eikä vain parkua netissä, vaikka van jälkimmäiseen riittää uskallus. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yritä perustella huuhaa energia väitettäsi. Ihan oikea sähköä sieltä tulee. Nykyisin myllyille ei makseta minkäänlaista tukea eli toimivat markkinaehdoilla. Ei niitä rakennettaisi jos se ei kannattaisi.
Pienet kunnat kärsivät väestökadosta ja sitä kautta esim verotulot alenevat. Lakisääteiset tehtävät on hoidettava ja velatkin pitäisi maksaa joskus. Tuulivoima tuo kiinteistöveron muodossa mukavan potin kunnan kassaan. Osaatko edes arvata paljonko verotuotto on myllyä kohti vuodessa?
Kokonaan eri asia on maisema-, luonto- ja ympäristönäkökulmat. Yhteen sovittaminen ei ole ongelmatonta ja kuntalaisia pitäisi kuulla. Jokainen voi tietysti ottaa yhteyttä valtuutettuihin sillä he viimekädessä päättävät rakennetaanko tuulivoimaloita vai ei, minne tehdään ja suojaetäisyydet yms. Kannattaa olla aktiivinen eikä vain parkua netissä, vaikka van jälkimmäiseen riittää uskallus.Näin se vain menee. Tuulivoimaa tuotetaan nykyisin markkinaehdoin, ilman tukia. Tällä hetkellä edullisin tapa tuottaa energiaa. Kun nykyisten polttomoottoriautojen valmistus ollaan ajamassa alas, haluttiin tai ei, niin tuulesta saa energialisäystä. Lähes kaikki merkittävät autonvalmistajat ovat kertoneet lopettavansa polttomoottoriautojen valmistuksen viimeistään 2035.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1481987Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3041691- 931547
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001180Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois761162- 661104
- 221017
- 48987
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73926Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei23907