Perhoon tulossa Suomen tihein tuulimylly keskittymä, jos kaikki 4 tuulimylly aluetta toteutuu. Yksi valmis, toista rakennetaan, kolmatta suunnitellaan ja neljännestä käydään neuvotteluja.
Tuulimylly
3
1147
Vastaukset
- Anonyymi
Huuhaa energialla kusetetaan maalaispitäjien huonosti taloutta hoitaneita päättäjiä.
Kiinteistöverojen avulla pystytään paikkaamaan omaa osaamattomuutta taloudenpidossa.
Huuhaa energia, eli tuulivoima vihreiden ja vasemmiston taitavasti ajamaa, mutta yhteiskunnan kannalta kokonaisuutena kallista puuhastelua.
Ihmetyttää pääosin kepulaisvaltaisten pikkupitäjien lähteminen heidän ” aisankannattajakseen”. Toki sitähän se on myös valtakunnanpolitiikassa..- Anonyymi
Yritä perustella huuhaa energia väitettäsi. Ihan oikea sähköä sieltä tulee. Nykyisin myllyille ei makseta minkäänlaista tukea eli toimivat markkinaehdoilla. Ei niitä rakennettaisi jos se ei kannattaisi.
Pienet kunnat kärsivät väestökadosta ja sitä kautta esim verotulot alenevat. Lakisääteiset tehtävät on hoidettava ja velatkin pitäisi maksaa joskus. Tuulivoima tuo kiinteistöveron muodossa mukavan potin kunnan kassaan. Osaatko edes arvata paljonko verotuotto on myllyä kohti vuodessa?
Kokonaan eri asia on maisema-, luonto- ja ympäristönäkökulmat. Yhteen sovittaminen ei ole ongelmatonta ja kuntalaisia pitäisi kuulla. Jokainen voi tietysti ottaa yhteyttä valtuutettuihin sillä he viimekädessä päättävät rakennetaanko tuulivoimaloita vai ei, minne tehdään ja suojaetäisyydet yms. Kannattaa olla aktiivinen eikä vain parkua netissä, vaikka van jälkimmäiseen riittää uskallus. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yritä perustella huuhaa energia väitettäsi. Ihan oikea sähköä sieltä tulee. Nykyisin myllyille ei makseta minkäänlaista tukea eli toimivat markkinaehdoilla. Ei niitä rakennettaisi jos se ei kannattaisi.
Pienet kunnat kärsivät väestökadosta ja sitä kautta esim verotulot alenevat. Lakisääteiset tehtävät on hoidettava ja velatkin pitäisi maksaa joskus. Tuulivoima tuo kiinteistöveron muodossa mukavan potin kunnan kassaan. Osaatko edes arvata paljonko verotuotto on myllyä kohti vuodessa?
Kokonaan eri asia on maisema-, luonto- ja ympäristönäkökulmat. Yhteen sovittaminen ei ole ongelmatonta ja kuntalaisia pitäisi kuulla. Jokainen voi tietysti ottaa yhteyttä valtuutettuihin sillä he viimekädessä päättävät rakennetaanko tuulivoimaloita vai ei, minne tehdään ja suojaetäisyydet yms. Kannattaa olla aktiivinen eikä vain parkua netissä, vaikka van jälkimmäiseen riittää uskallus.Näin se vain menee. Tuulivoimaa tuotetaan nykyisin markkinaehdoin, ilman tukia. Tällä hetkellä edullisin tapa tuottaa energiaa. Kun nykyisten polttomoottoriautojen valmistus ollaan ajamassa alas, haluttiin tai ei, niin tuulesta saa energialisäystä. Lähes kaikki merkittävät autonvalmistajat ovat kertoneet lopettavansa polttomoottoriautojen valmistuksen viimeistään 2035.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli349188"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn263642Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi432204Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html1042021Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on171870Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait121455Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää
Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.241298- 711177
Esko ja Martina viettävät joulua
Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen168856- 67815