EU määräsi Volkswagenille ja BMW:lle 875 miljoonan sakot kilpailusääntöjen rikkomisesta

Anonyymi

Tuore uutinen:

EU:n komissio on määrännyt Volkswagenille ja BMW:lle yhteensä 875 miljoonan euron sakot, koska yhtiöt tekivät salassa yhteistyötä dieselautojen päästöjen vähentämiseen tähtäävän teknologian kehittämisessä.

https://www.is.fi/autot/art-2000008111975.html

13

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Sairasta piittaamattomuutta päästöistä.

        "Autonvalmistajat ovat sopineet keskenään esimerkiksi AdBlue-säiliöiden koosta ja siitä, kuinka usein säiliötä tarvitsee täyttää. EU:n mukaan autonvalmistajat ovat hyvin tienneet, että lisäämällä AdBluen käyttöä päästöjä olisi voitu vähentää tehokkaammin. Valmistajat kuitenkin sopivat yhdessä, että näin ei tehdä."


      • Anonyymi

        Belgiassa päämajaansa pitävä Transport & Environment -ympäristöjärjestö otti tuoreeltaan kantaa kartelliuutiseen. Järjestön mukaan autonvalmistajille tärkeintä on voiton tekeminen, ei ihmisten terveys tai ympäristön tila.

        "Autonvalmistajiin ei voi luottaa. Ensin ne huijaavat päästötesteissä ja sitten viivästyttävät puhtaampia ajoneuvoja, vaikka tekniikka olisi olemassa”, sanoo johtaja Julia Poliscanova järjestön tiedotteessa.


    • Anonyymi

      Autojen valmistajat ajattelivat taaskin auton omistajan parasta. Liian innokas päästöjen puhdistus ja Ad Bluen käyttö maksaa, ja kohtuus riittää aivan hyvin. Poliitikkojen ristiretki nollapäästöihin ei ole sen arvoinen asia.

      • Anonyymi

        On sullä näkemys. On.


    • Anonyymi

      Ja taas mennään, VW se jatkaa rikoksen poluilla. 6 vuotta sitten kärähti Diesel huijauksesta ja 11 miljoonaa asiakasta olivat huijauksen kohteena sekä kaikki jotka olivat joutuneet hengittämään VW Diesel moottorien myrkkyjä.

      Tuorein tieto on aloituksessakin mainittu uutinen, kartelli, jossa muiden saksalaisvalmistajien kanssa on keskenään sovittu sopivista päästörajoista, sillä Diesel autoja ei olisi saatu myytyä jos sitä kusta olisi joutunut tankaamaan Ad Blue autoihin useammin kuin mitä kartelli mahdollisti.

      Eli saastuttaminen on jatkunut taas vuoisa ihmisten terveyden kustannuksella, ja laupias hyväntekijä kuittaa huijaukset muutaman sähköauton myynnillä. Varmaan todella ettisesti valmistettuja on myös VW sähköautot, ei epäilystäkään.

      K-Auto, voitte olla ylpeitä saadessanne toimittaa näitä myös suomen kansalaisten käyttöön.

      https://www.is.fi/autot/art-2000008111975.html

      Onneksi meillä on K-Auto, muuten jäisimme ilman volkkareita!!!!

    • Anonyymi

      300 sai K-Autolta K-Kenkää, 2 vuotta sitten K-Kenkää sai 200, vähiin käy väki, K-Kenkä on uusi trendi.

    • Anonyymi

      Eikö TOYOTA ole päästöhuijannut ollenkaan?

      • Anonyymi

        Ei.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei.

        Toyota huijaa vaa sillee et myy 10 vuotta kelvottomil ajoominaisuuksil varustettuja autoja.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Toyota huijaa vaa sillee et myy 10 vuotta kelvottomil ajoominaisuuksil varustettuja autoja.

        Onko se sitten sinun mielestäsi päästöhuijausta? Et sä hölmö ole?....


    • Anonyymi

      rikollisjärjestö valtion tuella?

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      196
      11398
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      61
      8481
    3. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      128
      7905
    4. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      6
      7448
    5. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      91
      5832
    6. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      56
      5283
    7. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      71
      5278
    8. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      54
      5277
    9. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      6
      5266
    10. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      15
      5119
    Aihe