Minkä takia Suomen rikoslaissa on olemassa rikosnimike kuolemantuottamus? Eli maalaisjärjellä tämää tarkoittaa että on tappanut jonkun muttei tappanutkaan.
Esimerkiksi pahoinpitelyrikoksissa tuomitsemisen logiikka on, että jos on tehnyt lievän pahoinpitelyn, mutta uhri joutuu sairaalan päivystykseen niin kyseessä on tavallinen pahoinpitelyrikos.
Kuolemantuottamuksen suhteen kuitenkaan ei noudateta samaa kausaliteetta, vaan sinut vapautetaan tappotuomiosta jos et aiheuttanut uhrin kuolemaa tahallaan.
Jos vertaa tätä pahoinpitelytuomioiden kausaliteettiin, niin et voi etukäteen tietää joutuuko sinun uhri esimerkiksi tönäisystä päivystykseen (jos lyö päänsä) vaan sinut tuomitaan teon lopputuloksen seurauksena.
Samaa kausaliteettia noudattamalla kuolemantuottamuksen ei pitäisi olla olemassa, sillä sen lopputulos on aina uhrin kuolema.
Kuolemantuottamuksen logiikka
1
102
Vastaukset
- Anonyymi
Logiikkasi heittää tuossa, sillä toisen kaltoin kohtelemisen tekona voi myös vammantuottamus. Merkitystä ei ole silloin sillä, joutuuko uhri sairaalan päivystykseen vai ei.
Esim. vähäinen tönäisy (lievä pahoinpitely) ja vakavampi seuraus (uhri päivystykseen), niin sinut pitää tuomita vammantuottamuksesta ja lievästä pahoinpitelystä. Käytännössä syyttäjä ei syytä silloin lievästä pahoinpitelystä, koska se on vain sakkorikos, kun sen sijaan vammantuottamuksesta voi rangaista sakolla tai enintään vuoden vankeudella.
Jos seurauksena on uhrin kuolema, logiikka on sama, eli jos tekijä ei tarkoita tappaa, esim tönäistessään uhria, niin hänet tuomitaan kuolemantuottamuksesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku725354Erään T miehen viimeinen aloitus tänne
Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel352755Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova1142260HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a1201925Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v151869- 1111790
Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa
Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p2741302Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin
Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma531254Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen
Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.581207- 841109