sähkö tohjo.

Kuulema sähkö tohjo myöhästyy eritäin huonon akuston takia jonka on toyota yritäny kopioida.Kaiken muun on rakentanu subaru valmistuu v 2030. Muilla ollut sähkärit jo vuosia tohjo taaaaaaaaas jälessä valovuoden.hiiiiiiiiiiiiii
20<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Tuulilasissa 8/2021 oli jo sähkötohjo mallia Lepsus UX 300e koeajossa.

Omituisuuksia:
- luvattu toimintasäde 305-315 km, todellisuus noin 200 km
- epätaloudellinen, kulutus 24 kWh/100 km
- sisätiloissa japsimioitus, aikuisilla ei asiaa takapenkille
- myös takakontti ahdas
- yleensä sähköautojen sis. rak. laturi osaa hyödyntää 3-vaihevirtaa, mutta itäautoissa (Kia, tohjo) käytetään 1-vaihelatureita -> 16 A 3-vaihetöpselistä ladataan huikealla 3,7 kW teholla (oikeat sähköautot lataavat ao. tilanteessa 11 kW teholla, 3,7 kW on yleensä lataushybridien juttu)
- keskeneräisestä tuotteesta kiskotaan ominaisuuksiin nähden törkeää 62 tonnin hintaa

Äänestä
  • Myös+pikalatausteho+onneton,+max.+50+kW,+kun+muut+merkit+latailee+nykyään+100-150+kW+tehoilla.Oikeastaan+tohlon+patteriautossa+ei+edes+ole+pikalatausta.+Sehän+vaatiisi,+että+54+kWh+akkua+ladattaisiin+vähintään+54+kW+teholla...+tai+toisella+tapaa+ilmaistuna,+että+30->80+%+varausasteen+tankkaus+puoleen+tuntiin.Eipä+ihme,+että+Tuulilasin+juttu+oli+otsikoitu+"Vasta-alkajan+virheet"+ja+johtopäätöksenä+oli+"markkinoilta+saa+parempia+sähköautoja+yli+10+000+euroa+halvemmalla".

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Myös+pikalatausteho+onneton,+max.+50+kW,+kun+muut+merkit+latailee+nykyään+100-150+kW+tehoilla.Oikeastaan+tohlon+patteriautossa+ei+edes+ole+pikalatausta.+Sehän+vaatiisi,+että+54+kWh+akkua+ladattaisiin+vähintään+54+kW+teholla...+tai+toisella+tapaa+ilmaistuna,+että+30->80+%+varausasteen+tankkaus+puoleen+tuntiin.Eipä+ihme,+että+Tuulilasin+juttu+oli+otsikoitu+"Vasta-alkajan+virheet"+ja+johtopäätöksenä+oli+"markkinoilta+saa+parempia+sähköautoja+yli+10+000+euroa+halvemmalla".

    Lepsuksen toimintasäde 200 km onhan tuo aivan naurettava niin on koko auto.Tämmöstä räpellystä tohjolla kun muut ei auta.Subaru,subaru,subaru apuun..

    Äänestä

  • Sanokaa yksikin sähkö auto millä pääsee yli kaksi sataa kilometria? Toyota on tien näyttäjä sähkö autoissa yli 20 vuotta olevan tketo taidon ansiosta itselataavistahyrpridi tekniikoista

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sanokaa yksikin sähkö auto millä pääsee yli kaksi sataa kilometria? Toyota on tien näyttäjä sähkö autoissa yli 20 vuotta olevan tketo taidon ansiosta itselataavistahyrpridi tekniikoista

    Yksikin? Nykyään alkaa 300-400 km olla ihan tavanomainen suoritus täydestä akusta. tyhjäksi. Toki jotain pieniakkuisia poikkeuksia löytyy, esim Honde E:llö 200 km jo ihan äärirajoilla -> realistiset ajomatkat sitten luokkaa 150.

    Toisaalta isolla (77 kWh) akulla varustetut Id3:t, Teslat sun muut päästelevät parhaimmillaan yli 500 km. Tietysti moinen edellyttää rauhallista maantiajoa kesäsäässä, kuten polttomoottorivehkeidenkin normikulutukset. 120 lasissa moottoriteillä tai kova pakkanen = kolmannes pois toimintamatkasta. Mutta silloinkin puhutaan 250 km lukemista.

    Ja uudet mallit osaa melkein poikkeuksetta ladata seinästä 11 kW teholla ja pikalatauskin onnistuu usein 100 kW teholla, joillain malleilla ylikin.

    Lepsus on tekniikaltaan ja ominaisuuksiltaan edellisen sukupolven tasoa. Eli kestää vertailun (pl hinta) johonkin alkupään Leafeihin, Renaultin Zoeen yms. Ei ole mitään jakoa uusia malleja vastaan. Eikä kyllä vanhempia Teslojakaan vastaan.

    Äänestä

Kuulemma, kuulemma. Niinpä niin....

Äänestä
  • Kuulemma ,kuulemma.Toyota surkein kapistus maan päällä.

    Äänestä

LELUX ei riitä virtaa tääll metäsä kökötetään sääskien seas

Äänestä

Toyota Prius oli on kyllä edelläkävijä jota muut kopioi vuosien jälkeen. Miten et ymmärrä luettua?
Sähköauto tulee kun tulee. Edelleen ei ole kunnon akkua kenelläkään valmistajalla. Siihen asti on parempi ajella yaris hybridillä esim. On puhdas liikkumaväline lähes kaikille.
Tekstistä päätellen et ole tasapainoinen.

Äänestä
  • Priusta ei ole kopionut kukaan.Vai ei ole akkuja on se kumma kun muilta merkeiltä löytyy akut ja säköautot.Toyota ei ole pystynykopiomaan akustoja muilta.toyotan hybridi susi surkee tehdään bensalla sähköä.Oletko juuri sinä tasapainoinen.hiiiiiiiiiii

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Priusta ei ole kopionut kukaan.Vai ei ole akkuja on se kumma kun muilta merkeiltä löytyy akut ja säköautot.Toyota ei ole pystynykopiomaan akustoja muilta.toyotan hybridi susi surkee tehdään bensalla sähköä.Oletko juuri sinä tasapainoinen.hiiiiiiiiiii

    Minkä merkkinen sähköauto sinulla on?

    Juu ei ole muiden akuissa ongelmia
    https://www.kauppalehti.fi/uutiset/taas-takaisinkutsu-palovaaran-vuoksi-akku-voi-syttya-tuleen-bmwn-ladattavissa-hybrideissa/d92448fb-dc3f-4908-8f49-16cd1b8b70e4

    Äänestä

  • Muilla on hyviä akkuja ollut jo kauan.
    Prius on jo lähinnä vitsi ja tekniikaltaan vanhentunut.

    Äänestä

  • Yaris hybridilläkö pitäisi kirjoitella, ei koskaan.
    Eikö ihmisellä ole oikeus ajaa mukavalla autolla?

    Äänestä


  • Anonyymi kirjoitti:

    Toyotat palaa usein ja USAssa RAV4 on tutkinnassa. Kaapelit sulaa ja pöly haperruttaa kuoret, ainakin Toyotan takaisinkutsujen mukaan ja ne teippaa niitä, kuvitelkaa... teippaavat, sekä on korjausta???

    Ei näitä suotta kutsuta itsesyttyviksi hybrideiksi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei näitä suotta kutsuta itsesyttyviksi hybrideiksi.

    Odotamma kieltoa autolautoille ja parkkihalleihin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Priusta ei ole kopionut kukaan.Vai ei ole akkuja on se kumma kun muilta merkeiltä löytyy akut ja säköautot.Toyota ei ole pystynykopiomaan akustoja muilta.toyotan hybridi susi surkee tehdään bensalla sähköä.Oletko juuri sinä tasapainoinen.hiiiiiiiiiii

    > Toyota ei ole pystynykopiomaan akustoja muilta

    Tolloloota on pystynyt kopiomaan - ja joutui maksamaan kymmenien miljoonien korvaukset patenttirikkomuksesta ja vetämään autot markkinoilta. Kyysessä sähköravistin vuosituhannen vaihteessa.

    Tolloloota osaa ostaa toimivaa tekniikkaa muilta. Esimerkkinä 2010 tienoilla uudelleen myyntiin tuotu ravistin varustettuna Teslalta ostetulla akulla. Vaan ei pelkkä akku sähköautoa tee, joten floppi tämäkin. Jäi siis Datsun Leafin jalkoihin.

    Äänestä

Tiimarin itsesyttyvää teippiä menee rulla kaupalla

Äänestä

Toyota on paras nyt ja aina.

Tv. Tero-Petteri Kurppa asiantuntija evp.

Äänestä

Kärpäspyydys nauha on parempaa tarttuu jok hemmoon rullatavaraa saa myös eri levyisiä taatusti tarttuu kii.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kuulema sähkö tohjo myöhästyy eritäin huonon akuston takia jonka on toyota yritäny kopioida.Kaiken muun on rakentanu subaru valmistuu v 2030. Muilla ollut sähkärit jo vuosia tohjo taaaaaaaaas jälessä valovuoden.hiiiiiiiiiiiiii

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu