Nähtävvyksien hinnat

Eki

Menemme Pariisiin parin viikon päästä. Aattelimme käydä kahden päivän aikana ainakin Eiffelissä, Louvressa ja Versaillessa. Tietääkö joku noihin sisäänpääsyhintoja? Kyselen siksi että tietäisimme kannattaisiko ostaa ennemmin turistipassi (vai mikä sen nimi olikaan) kuin yksittäisiä lippuja.

2

678

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Française

      Ookei, kaikki maksaa (tottakai)..

      Eiffeliin jos haluaa huipulle asti mennä ja suosittelen tosiaan hissiä, niin hinta per nuppi on n. 10€
      Louvre on maksimissaan 13€(sisältää jonkin toisenkin museon näyttelyn) mutta toi ihan yleinen lippu on 8.50€
      Versaillesin hinta riippuu TODELLA paljon siitä kuinka paljon haluatte paikkaa kiertää, se vaan sattuu olemaan valtava.. Hinta pyörii siinä kympin kieppeillä itse linnaan.. Sitte on tietysti puisto, Petit ja Grand Trianon etc.. Koko päivän Versailles-passi sisältäâ kaikki mahdolliset Versaillesin osat ja maksaa 20€..

      Lisää tietoja museoista saa niiden sivuilta (englanniksi tai ranskaksi..):

      www.chateauversailles.fr
      www.louvre.fr
      www.tour-eiffel.fr

      ja tietysti aina yhtä rakas Pariisin turistitoimisto:

      www.parisinfo.com


      Toivottavasti on apua..=)

      • Mella

        Kattaako Carte Musees et Monuments -passi kaikki tärkeimmät nähtävyydet? Esittelytekstin mukaan passilla pääsee 70 paikkaan, mutta missään ei kerrota, mitä siihen sisältyy. Kuuluuko mukaan esim. Eiffe-torni ja Versailles´n linna? Ovatko sisäänpääsyt todella ilmaisia, vai saako passilla vain alennuksia?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1577
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1532
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1108
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      911
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      884
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      765
    7. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      620
    8. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      617
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      597
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      556
    Aihe