Nähtävvyksien hinnat

Eki

Menemme Pariisiin parin viikon päästä. Aattelimme käydä kahden päivän aikana ainakin Eiffelissä, Louvressa ja Versaillessa. Tietääkö joku noihin sisäänpääsyhintoja? Kyselen siksi että tietäisimme kannattaisiko ostaa ennemmin turistipassi (vai mikä sen nimi olikaan) kuin yksittäisiä lippuja.

2

659

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Française

      Ookei, kaikki maksaa (tottakai)..

      Eiffeliin jos haluaa huipulle asti mennä ja suosittelen tosiaan hissiä, niin hinta per nuppi on n. 10€
      Louvre on maksimissaan 13€(sisältää jonkin toisenkin museon näyttelyn) mutta toi ihan yleinen lippu on 8.50€
      Versaillesin hinta riippuu TODELLA paljon siitä kuinka paljon haluatte paikkaa kiertää, se vaan sattuu olemaan valtava.. Hinta pyörii siinä kympin kieppeillä itse linnaan.. Sitte on tietysti puisto, Petit ja Grand Trianon etc.. Koko päivän Versailles-passi sisältäâ kaikki mahdolliset Versaillesin osat ja maksaa 20€..

      Lisää tietoja museoista saa niiden sivuilta (englanniksi tai ranskaksi..):

      www.chateauversailles.fr
      www.louvre.fr
      www.tour-eiffel.fr

      ja tietysti aina yhtä rakas Pariisin turistitoimisto:

      www.parisinfo.com


      Toivottavasti on apua..=)

      • Mella

        Kattaako Carte Musees et Monuments -passi kaikki tärkeimmät nähtävyydet? Esittelytekstin mukaan passilla pääsee 70 paikkaan, mutta missään ei kerrota, mitä siihen sisältyy. Kuuluuko mukaan esim. Eiffe-torni ja Versailles´n linna? Ovatko sisäänpääsyt todella ilmaisia, vai saako passilla vain alennuksia?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      89
      3774
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      25
      2126
    3. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      200
      2062
    4. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      87
      1594
    5. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      349
      1508
    6. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      90
      1181
    7. Varoitus kyläläisille Suomussalmella

      Paikkakunnalla on ilmennyt huolestuttavaa toimintaa jossa kaksi aikuista miestä ( Dimitri ja Teemu ) on syyllistynyt nuo
      Suomussalmi
      15
      1149
    8. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      93
      1120
    9. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      32
      995
    10. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      926
    Aihe