Rippileiri ja sosiaalisten tilanteiden pelko

Anonyymi

Elikkä tämän kuun lopussa olisi rippileiri ja todella kova sosiaalisten tilanteiden pelko ja itsensä nolaamisen ja naurunalaiseksi joutumisen pelko. Mitenköhän selviän? :D

6

333

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      …Lisäksi mietin kokoajan mitä muut ajattelee musta. Miten voisin olla siellä ihan rennosti?

      T. Tän keskustelun alottaja :D

    • Anonyymi

      Miksi lapsuudessa jo taaperona viiletettiin jo toisten mukana ja telttaretket ja muut ja nykynuoret jo sitten pelkää jo ihmisiä?

    • Anonyymi

      Auttasko marsilaiset sitte.

    • Anonyymi

      Selviät todennäköisesti hyvin. Rippileiri on hyvä ja turvallinen paikka totuttautua muihin ihmisiin. Työntekijät siellä osaavat auttaa sinua jos alkaa ahdistamaan, ja hyvällä tuurilla joku isosistakin on niin mukava, että sille voi mennä puhumaan halutessaan.
      Omalla rippileirilläni kaikille naurettiin hyväntahtoisesti leikkien sun muiden yhteydessä. Jos "nolaat" itsesi siellä, useimmat unohtavat sen hetkessä jonkun muunkin "nolatessa" itsensä. Niitä jotka muistavat munauksesi, ei kiinnosta. Kaikenlisäksi leirille mahtuu niin monenlaisia hiihtäjiä, ettei haittaa vaikka olisit hiljaisempi kuin muut.
      Tällainen meininki oli ainakin omalla leirilläni.

      • Anonyymi

        Kiitos


    • Anonyymi

      Ite tulin tänään just takas rippileiriltä ja etukäteen se ahdisti tosi paljon koska paras kaveri ei päässyt leirille. Mut voin oikeesti sanoo et se oli yks elämäni parhaita viikkoja! Haluisin jo nyt takas sinne :D Mut antaisin semmosen vinkin, että oikeesti osallistu KAIKKEEN jos sua kysytään vaikka pelaan korttia niin mee ehdottomasti mukaan, koska siinä tutustut niihin ihmisiin ja saat siitä ehkä vähän itsevarmuutta puhua muillekkin, itellä ainaki kävi näin. Ja jos kukaan ei ehota sulle mitään tai kysy sua peliin mukaan niin jos vaan mitenkään uskallat niin kysy jotakuta joka vaikka näyttää yksinäiseltä että haluisitko pelata jotain, ihan varmasti se suostuu!Ja jos sua alkaa ahistaan ne sosiaaliset tilanteet niin anna itelles aikaa ja oo myös omassa huoneessa ja jos siellä on joku kehen tutustua niin ala puhuun sille. Ja vielä semmonen vinkki että jos haluut tutustua ihmisiin niin mee mahdollisimman paljon niihin yhteisiin tiloihin. Toivottavasti tää autto ees vähän :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      23
      3083
    2. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      65
      646
    3. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      593
    4. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      551
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      34
      519
    6. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      479
    7. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      36
      475
    8. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      471
    9. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      17
      465
    10. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      460
    Aihe