Tukijussilla kuulemma muka vastuu tienpidosta. Ruan hinnan lasku johtaa kuulemma kustannusten kasvuun; nooh näinhän pummipaska ajatteli myös 1864 viljan tuontitullien poistuttua.
No onpa Media Mestarilla jutut
4
118
Vastaukset
- Anonyymi
Olisikohan sinun saatava hoitoa tuohon lukihäiriöön ja tekstin ymmärrömyyteen.
”Maatalouden kustannukset nousevat lujaa, ruuan hinta kääntyi maailmalla laskuun.
Lannoitteiden raaka-aineiden jyrkkä nousu on jatkunut kesäkuussa.
Maailmanpankin tilaston mukaan fosforin (DAP) hinta nousi kesäkuussa 604 dollariin tonnilta. Toukokuussa hinta oli 574 dollaria. Vuosi sitten kesäkuussa se oli 273 dollaria.
Typen (urea) hinta kohosi kesäkuussa 393 dollariin tonnilta. Toukokuussa se maksoi 331 dollaria tonnilta ja vuosi sitten 202 dollaria.
Lannoitteiden kysynnän on kerrottu maailmalla ylittävän tarjonnan, mikä nostaa hintoja. Kotimaassa lannoitteet maksavat yli kolmanneksen viime kesää enemmän. Se tarkoittaa karkeasti yli 100 euron korotuksia tonnihinnoissa.
Raakaöljyn hinta nousi kesäkuussa korkeimmilleen sitten vuoden 2018.
Brent-laadun öljy maksoi kesäkuussa 73 dollaria tynnyriltä. Toukokuussa hinta oli 68 dollaria. Vuosi sitten kesäkuussa tiukkojen koronasulkujen aikaan tynnyri maksoi alle 40 dollaria.”
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/maatalous/artikkeli-1.1472401
Missään ei sanota että ruuanhinnan lasku nostaisi kustannuksia vaan lannotteiden ja öljyn hinta nosti kustannuksia.
”maanmittauslaitoksen julkaisuja nro 117
Yksityistien tieyksiköinti”
https://www.maanmittauslaitos.fi/sites/maanmittauslaitos.fi/files/attachments/2019/04/yksityistien_tieyksikointi.pdf
Oletko koskaan kuullut yksitysteistä. Yksityisteiden tienpidosta on vastuussa tien omistajat jotka maksaa tienpidosta yksikkömaksuja.- Anonyymi
On myös yksityistielain mukainen tieyksiköinti, joka eroaa em. maanmittauslaitoksen ohjeesta.
- Anonyymi
Aina törsäke kieroilee ole kyse tieverkosta tai vihreästä siirtymästä. Pummipaska ei mitään yleensä itse maksa.
- Anonyymi
Mikähän väite tuommoinen 'ei yleensä mitään itse maksa' oikein on? Jos tulot ei maataloudessa yleisesti ottaen tahdo kellään riittää menoihin, se meinannee yllä mainitun lauseen mukaan, että ei ole tuloja, niin ei voi maksaa menojakaan? Siis aikuisten oikeesti! Typerin yleistys ikinä tuo, ettei maksettaisi mitään. Siemenet, lannoitteet, sähkö, polttoaineet, vakuutukset, eläinten terveydenhuolto, koneet, niiden huolto....lista on pitkä ja kaikkiin pitää rahaa löytyä, että tila toimii.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1931442
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138913- 85882
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?56849- 53806
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t255683Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,10680Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä333651Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk58644Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol72609