Tukijussilla kuulemma muka vastuu tienpidosta. Ruan hinnan lasku johtaa kuulemma kustannusten kasvuun; nooh näinhän pummipaska ajatteli myös 1864 viljan tuontitullien poistuttua.
No onpa Media Mestarilla jutut
4
107
Vastaukset
- Anonyymi
Olisikohan sinun saatava hoitoa tuohon lukihäiriöön ja tekstin ymmärrömyyteen.
”Maatalouden kustannukset nousevat lujaa, ruuan hinta kääntyi maailmalla laskuun.
Lannoitteiden raaka-aineiden jyrkkä nousu on jatkunut kesäkuussa.
Maailmanpankin tilaston mukaan fosforin (DAP) hinta nousi kesäkuussa 604 dollariin tonnilta. Toukokuussa hinta oli 574 dollaria. Vuosi sitten kesäkuussa se oli 273 dollaria.
Typen (urea) hinta kohosi kesäkuussa 393 dollariin tonnilta. Toukokuussa se maksoi 331 dollaria tonnilta ja vuosi sitten 202 dollaria.
Lannoitteiden kysynnän on kerrottu maailmalla ylittävän tarjonnan, mikä nostaa hintoja. Kotimaassa lannoitteet maksavat yli kolmanneksen viime kesää enemmän. Se tarkoittaa karkeasti yli 100 euron korotuksia tonnihinnoissa.
Raakaöljyn hinta nousi kesäkuussa korkeimmilleen sitten vuoden 2018.
Brent-laadun öljy maksoi kesäkuussa 73 dollaria tynnyriltä. Toukokuussa hinta oli 68 dollaria. Vuosi sitten kesäkuussa tiukkojen koronasulkujen aikaan tynnyri maksoi alle 40 dollaria.”
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/maatalous/artikkeli-1.1472401
Missään ei sanota että ruuanhinnan lasku nostaisi kustannuksia vaan lannotteiden ja öljyn hinta nosti kustannuksia.
”maanmittauslaitoksen julkaisuja nro 117
Yksityistien tieyksiköinti”
https://www.maanmittauslaitos.fi/sites/maanmittauslaitos.fi/files/attachments/2019/04/yksityistien_tieyksikointi.pdf
Oletko koskaan kuullut yksitysteistä. Yksityisteiden tienpidosta on vastuussa tien omistajat jotka maksaa tienpidosta yksikkömaksuja.- Anonyymi
On myös yksityistielain mukainen tieyksiköinti, joka eroaa em. maanmittauslaitoksen ohjeesta.
- Anonyymi
Aina törsäke kieroilee ole kyse tieverkosta tai vihreästä siirtymästä. Pummipaska ei mitään yleensä itse maksa.
- Anonyymi
Mikähän väite tuommoinen 'ei yleensä mitään itse maksa' oikein on? Jos tulot ei maataloudessa yleisesti ottaen tahdo kellään riittää menoihin, se meinannee yllä mainitun lauseen mukaan, että ei ole tuloja, niin ei voi maksaa menojakaan? Siis aikuisten oikeesti! Typerin yleistys ikinä tuo, ettei maksettaisi mitään. Siemenet, lannoitteet, sähkö, polttoaineet, vakuutukset, eläinten terveydenhuolto, koneet, niiden huolto....lista on pitkä ja kaikkiin pitää rahaa löytyä, että tila toimii.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla572774Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "362399SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero
Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past911615Anita ei saanut Heikkiä pihalle
Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.851285Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!
Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,301109Emotionalisuuden puute.
Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o155811Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m79704Ei ole vaikea päättää kumpi
Hän on vaimomateriaalia. Sinä olet vain tuollainen pieni kiusankappale.. Revi siitä.52676Ymmärrätkö jo nyt, että
Vetäytyminen ei kannattanut? Asioista pitäis puhua rauhassa hyvässä hengessä eikä lakasta maton alle. Yhdeltä ihanalt44650- 43625