Lahden paras grilli?

Anonyymi

Käytiin kesälomareissulla Lahdessa ja päätettiin testata Jonen grilli, koska sitä hehkutettiin netissä. Paikalliset erikoisuudet on aina mukavaa testata, joten suuntasimme Jonen grillille suurin odotuksin.

Tilasin listalta tuotteen nimeltä "Iso juttu", joka on ilmeisesti lihapiirakoiden kuningas. Siihen kuuluu listan mukaan: "Iso lihapiirakka, 2 lenkkiä ja muna".

Kun sain lihapiirakan käteeni, ihmettelin heti sen pientä kokoa. Se oli kyllä pikemminkin minimikoko, jota Tampereen seudun (ja muuallakin) olen syönyt. Kyseessä oli siis hyvin pieni lihapiirakka.

Kun kysyin myyjältä, olenko saanut vahingossa pienen lihapiirakan, tämä kävi hakemassa minulle näytille vieläkin pienemmän lihapiirakan joka oli saman kokoinen mikropiirakka kuin pienet kaupasta ostettavat grahamlihapiirakat. Siihen päälle tämä myyjä alkoi haukkumaan leipomoa, kuinka leipomo toimittaa heille liian pieniä lihapiirakoita. En kuitenkaan ymmärrä, miksi ne pitää sitten kuitenkin myydä isoina lihapiirakoita.

Täytteet: 2 lenkkiä tarkoitti yhteensä puolikasta grillimakkaraa. 1 grillimakkara oltiin halkaistu pitkittäin ja sen jälkeen poikittain yhteensä 4 osaan, joista lihapiirakassani oli 2. Kaksi lenkkiä tarkoittaa siis puolikasta grillimakkaraa. Jostain syystä makkara oli myös kylmää sisältä.

Onneksi Lahdessa oli myös toinen grilli: Burgeri Mafia, jossa saimme sitten mahan täyteen.

Ääni Burgeri mafialle täältä.

17

7479

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se on ihan selvä että jos ensi kokemus on pettymys niin asiakas ei koskaan palaa. Meidän lähiöön kun tuli uusi kebula, kävin siinä kerran, kohta se lopettikin.

      • Anonyymi

        Joo näinhän se on. Tampereella on grilli nimeltä Vaakon nakki, joka täyttää ensi vuonna 60 vuotta.

        Grilli perustettiin grillivaunuun, joka 60-luvun tapaan lämmitti kaiken höyryllä - myös lihapiirakan. Mikroaaltouuni oli tuohon aikaan suhteellisen tuntematon juttu.

        Edelleen lihapiirakan, makkarat ja nakit valmistetaan höyryllä. Vaakon nakki on ehdottomasti oma lempparini Tampereella, koska höyryllä tulee parhaat lihakset ja makkarat. Taidankin tänä iltana käväistä hakemassa yhden Kivimiehen... :-)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo näinhän se on. Tampereella on grilli nimeltä Vaakon nakki, joka täyttää ensi vuonna 60 vuotta.

        Grilli perustettiin grillivaunuun, joka 60-luvun tapaan lämmitti kaiken höyryllä - myös lihapiirakan. Mikroaaltouuni oli tuohon aikaan suhteellisen tuntematon juttu.

        Edelleen lihapiirakan, makkarat ja nakit valmistetaan höyryllä. Vaakon nakki on ehdottomasti oma lempparini Tampereella, koska höyryllä tulee parhaat lihakset ja makkarat. Taidankin tänä iltana käväistä hakemassa yhden Kivimiehen... :-)

        Kännyllä korjasi taas väärin. Ei siis lihakset vaan lihapiirakat.

        http://www.vaakonnakki.fi/


    • Anonyymi

      Käyn melkein aina syömässä Burger Mafialla, kun käväisen Lahdessa.

      • Anonyymi

        Kunpa laajentaisi Lahden ulkopuolelle.


    • Anonyymi

      Onneksi olen oppinut elämässä ja poljen kaasua Lahden kohdalla etten saa armotonta ripulia paikallisista grilleistä.

      • Anonyymi

        Koska mistään muualta ei saa? Ihan tosi?


    • Anonyymi

      En tiedä mitä tälle paikalle on tapahtunut, jonen grillin kiertäisin kaukaa. Aivan uskomatonta kuten kirjoittaja kirjoittaa. Kuka haluaa lihamukin tästä paikasta niin
      miettisin kahteen kertaan. Se ei ole aito lihamuki, vain ylisuolattua jotain porsasta pahaa pahalla kastikkeella huonolla palvelulla. Kiertäkää kaukaa.

    • Anonyymi

      Lähde-kioski hyvät ruuat isot annokset.

    • Anonyymi

      Maxettu Mainos...Häpeä!!!

    • Anonyymi

      Ihana nuori mies Lahdesta ajelit mustalla Bemarilla sanoit olevasi Kotkasta kotoisin Mika kaipaan sua tumma hiuksinen nainen Lahdesta soita sovitaan treffit

    • Anonyymi

      Ihanat hetket bemarissa en unohda niitä sanoit että sulla tyttö ystävä mutta haluaisit päästä eroon hänestä ja 💕💕💕vain mun kaa.

    • Anonyymi

      Jonen grilli.. Minulla on tapana katsoa etukäteen hinnasto netistä asioinnin nopeuttamiseksi. Eipä kannata, internetissä juustohampurilaisen hinta 5 euroa, grillin seinässä hinta 2,90 euroa. Olin jo ehtinyt tilata normaalihintaisen kerroshampurilaisen 6 eurolla, sitten tämä vanhoilla päivillään oleva asiakaspalvelija pahoitti mielensä, kun yritin vaihtaa sen toiseen tarjoukseen, eli pepperjack burgeriin, (kerroshampurilaisen tuplajuustolla) hintaan 4,90 euroa. Tämä asiakaspalvelija sanoi, että pepperjack burgerissa on vain 1 pihvi, mutta kerroshampurilaisessa 2 pihviä. Kävin ensimmäistä kertaa elämässäni jonen grillillä, en tiennyt että sinne pääsee sisälle, vaan seisoskelin siinä ulkona luukun edessä.

    • Anonyymi

      Villähteen grillille pitää mennä jos haluaa saada oikeasti hyvää grilliruokaa.
      Burger Mafia muuten ok, mutta jäätävät hinnat ja väärintehdyt makkaraperunat,
      niitä ei koskaan saa tehdä kuorellisesta grillimakkarasta, vaan lenkinpaloista
      ja poimullisista ranskalaisista. Tikkuperunat ei kuulu grilliannoksiin,
      vaan hampurilaisten lisukkeeksi.

      • Anonyymi

        Onko tämä Villähteen grilli viralliselta nimeltään Lähde-kioski?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko tämä Villähteen grilli viralliselta nimeltään Lähde-kioski?

        Kyllä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä

        Pitääpä poiketa kun liikuskelen siellä päin


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sai sinut ajattelemaan mies...

      Ettet riittäisi minulle?😔
      Ikävä
      105
      1034
    2. Anteeksi

      että tein pahaa sulle. En ole täysijärkinen.
      Ikävä
      102
      918
    3. Luulet olevasi pidetty

      Luulet olevasi pidetty ihminen ja tärkeä monille. Oikeasti et ole! Kukaan EI oikeasti sinua jeesaa, kun tarvitset olkap
      Ikävä
      96
      787
    4. Miksi olet sitten

      Yksin? Eikö kukaan kelpaa sinulle?
      Ikävä
      85
      703
    5. Miten murun juhannus meni

      ❤️🤗 Muistithan olla kiltisti 😁😘
      Ikävä
      48
      645
    6. Kalateltta

      Ollaan tulossa Kuhmoon Kamarimusiikkiin jos majoitus viela jarjestyisi kuitenkin. Milloin kalateltta aukeaa naillanakymi
      Kuhmo
      16
      580
    7. Mitä ihanaa voisit tehdä, että saat kaivattusi?

      Mitä ihanaa voisit tehdä, että saat kaivattusi?
      Ikävä
      34
      506
    8. Milloin olet viimeksi ollut hänen..

      Lähettyvillä??
      Ikävä
      25
      485
    9. Kuinka paljon hänestä tykkäät?

      Vai tykkäätkö ollenkaan? 🤣
      Ikävä
      43
      482
    10. Miten j mies

      Sun juhannus meni?
      Ikävä
      45
      472
    Aihe