Menkääpä tarkistamaan että Windows tiistaipäivitys on asentunut tai päivittäkää itse.
"Microsoftin vastikään julkaisema tietoturvapäivitys korjaa Windows 10:stä ja muista ohjelmistoista peräti 13 kriittiseksi luokiteltua haavoittuvuutta. Yhteensä paikkapäivitys korjaa peräti 116 aukkoa"
Aukoista neljään hyökätään jo.
"Microsoftin vastikään julkaisema tietoturvapäivitys korjaa Windows 10:stä ja muista ohjelmistoista peräti 13 kriittiseksi luokiteltua haavoittuvuutta. Yhteensä paikkapäivitys korjaa peräti 116 aukkoa"
Aukoista neljään hyökätään jo.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Hienoa että nopeasti tuli paikkaukset. Linukseissa sen sijaan paikataan vain neljän vuoden välein.
"Avointa koodia pidettiin tietoturvallisena – haavoittuvuuksien löytämiseen kuluukin käsittämättömän pitkä aika. Avoimen koodin ohjelmien on katsottu olevan tietoturvallisia juuri avoimuutensa vuoksi, sillä ongelmat voidaan havaita ja korjata nopeasti. Käytännössä tämä ei pidä paikkaansa, ilmenee GitHubin raportista. Koodiarkistopalvelu GitHub on tutkinut asiaa ja päätynyt karulta kuulostavaan tulokseen: haavoittuvuuden löytäminen avoimen koodin sovelluksesta kestää yli neljä vuotta, keskimäärin. Raportin mukaan olisi suuri tarve myös kutistaa aikaa, joka kuluu virheen havaitsemisesta sen korjaamiseen."
Kummallisia " ammattilaisia " jos kuukaudessa tekevät noin paljon reikiä Windowsiin.
Kukaanei tiedä kuinka vanhoja nuo reijät ovat, ne paljastuvat kun hakkerit ja NSA niitä löytävät.
Miksi Wintrollit vetävät herneen nenään tosiasioiden kertomisesta?
Varmaan valehtelu on syöpynyt jo syvälle.
Älä taas viitsi valehdella linuxeista! Kyllä linuxien aukot paikataan nopeammin kuin 4 vuoden välein.
Ja muistutan että se GitHub on nykyään Microsoftin omistuksessa ja laulaa sen lauluja eli tunkee linux-vastaista fudiaan joka paikasta.
Vieläkään et ole osannut kertoa että miksi Microsoft dissaisi omaa palveluaan. Eihän se siitä mitään hyötyisi.
microsoft nyt dissaa koko ajan paleluja ja ohjelmistoja, kun on ensin laittanut firmat maksamaan niistä isolla rahalla, niin sitten vaan lopetetaan ja keksitään jotain uutta että saadaan firmat taas maksamaan lisää...
Joko Windows on monikäyttäjä ympäristöystävällinen?
"Joko Windows on monikäyttäjä ympäristöystävällinen?"
Sitä voi miettiä kun katsoo miten suosittu Microsoft Teams on..
Ei voi - jokainen Teams-osallistuja on yksin ongelmineen omalla windows koneella.
Jokainen linuksin käyttäjä on yksin kun koneet hajoo:
"Uutta Ubuntua ei kannata yrittää asentaa Lenovon koneille
Timo Tamminen 19:14
Uusi Ubuntu saattaa rikkoa Lenovon valmistaman tietokoneen bios-järjestelmän (Basic Input-Output System). Korjaus on tulossa, mutta siihen asti Ubuntun levykuvista kannattaa pysytellä kaukana."
Lenovot on muutenkin niin paskoja koneita että niistä kannattaa pysyä kaukana käyttiksestä riippumatta, muistan että Lenovon myytävissä koneissa on ollut valmiina windows-haittaohjelmiakin!
Lisään vielä sen, että noin yleisesti linuxit ei hajota koneita eikä varsinkaan Linux-ydin!
Siirry opiskelemaan arkeologiaa, olisit varmaan hyvä siinä.
Ei kun kyllä Linuxilla on laaja ja ystävällinen yhteisö, josta saa apua pyydettäessä, toisin kuin näiltä palstoilta...