Tänään olisi tarkoitus aloittaa huoneiston sisäseinien pintamaalaus. Onko sopiva maalata vaikka sisätilojen lämpötila todennäköisesti jotain väliltä 25-30 astetta?
Vastaukset 4
- Anonyymi
Nähtävästi vesiohenteisella ja telalla? Helle voi vaikuttaa että kuivuu turhankin sukkelaan ja ei tule siistin ja yhtenäisen näköinen lopputulos. Tosin ilmankosteus taitaa olla korkealla mikä voi helpottaa asiaa. Voihan sitä testata ensin vaikka yhdelle seinälle.
- Anonyymi
Kyllä, vesiohenteisella ja telalla. Ymmärtäkseni tosiaan lopputulos voi tulla rumaksi jos kuivuu liian nopeasti.
Onko kuitenkaan riskiä että lopputuloksesta tulee vähemmän pitävä, ts että lohkeilee tai suorastaan irtoaa pohjanaalista jos kuivuu liian nopeasti?- Anonyymi
Nykymaalit on niin hyviä että tuskin alkaa irtoilemaan kunhan alusta on puhdas ja rasvaton. Mutta se jälki on nätimpi kun kuivuu hitaammin. Itse joskus maalasin (olikohan remontti-ässällä) seiniä talviaikaan kun ilmankosteus oli todella matalalla ja ei tullut kyllä tasaista jälkeä. Vähänkin kun peilaa niin että valo heijastuu pinnasta niin näkee viereisten telausten rajat. Liian hidas maalari vissiin, noissa oloissa olisi pitänyt vaan olla nopea. Toki auttaa myös jos maali on mattamaisempaa. Jonkin verran maalia voi ehkä ohentaakin jos kuivuu liian sähäkästi, mutta sitten se voi roiskua telasta ja peittää huonommin, vaatii useamman kerroksen.
- Anonyymi
Kiitti vastauksesta. Tästä oli apua!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l3011065Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni61877- 76855
- 71755
- 67701
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et40685- 44597
Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä
Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona34587- 42531
- 49529