Millaiset takarenkaat 1963 vuoden 30 hevosvoimaiseen Fiat-traktoriin? Traktorilla ei tehdä käytännössä kuin lumityöt talvella ja kesällä siirrellään ehkä polttopuukärryä pihalla. Lumiketjut on aina paikallaan.
Rengaskoko on 12,4/28.
Mitä eroa on ristikudos- ja teräsvyörenkailla yms tietoa kaipaan?
Paikallaan on alkuperäiset renkaat, jotka on tehtävänsä tehneet pikapuoliin.
Helppo kysymys takakumeista.
4
133
Vastaukset
- Anonyymi
Onkohan kellään tietoa vähiten pykivistä halpasarjan renkaista?
- Anonyymi
Vähäisellä käytöllä olevissa traktoreissa renkaan tärkein ominaisuus on juuri tuo miten se kestää aikaa ja valoa. Joku rengas voi pykiä-hapertua muutamassa vuodessa, toinen kestää vuosikymmeniä. Sekään ei takaa kestoa, että jonkun merkkinen rengas on kestänyt kokemuksen mukaan hyvin 20 vuotta, koska kumiseosta voidaan esim materiaalikustannusten laskemiseksi heikentää.
Ei taida olla muuta vaihtoehtoa, kuin kysellä renkaan valmistajalta, tai myyjältä, mutta nekin tahtovat kehua omiaan ja mistä saa parhaan katteen.
Autopuolella kiinasta ja kauko-idästä tulleet halparenkaat voivat olla syviä halkeamia täynnä parissa vuodessa. Rengas tehdään nokea ja kumia yhdistämällä, kumi on se kalliimpi raaka-aine, josta keston kustannuksella helposti säästetään.
Mahdollisesti venäjällä voisi olla teollisuudessa vielä sellaista, jota globalisaatio ei ole pilannut, että raaka-aineissa ei säästellä, vielä joskus 1980-luvulla saattoi esim mossen puskuri olla paksua umpikuparia, joka oli kromattu.
- Anonyymi
Minulla on ollut tuossa pihatraktorissa intialaiset Balkrishnat (BKT) jo yli 15 v, eikä vielä pykimisestä tietoakaan. Traktori on ollut koko ajan taivasalla.
- Anonyymi
Jos kysymys on vielä ajankohtainen, niin ei muuta kuin käppäilet paikalliseen rengasliikkeeseen ja tilaat keskihintaiset ristikudosrenkaat, Alliance, BKT, ym, mitä nyt sattuvat myymään. Vyörenkaita turha ostaa, jos ketjutkin aina päällä, ja turha maksaa kalliista merkeistä semmoseen käyttöön. Ihan halvimpia kiinalaisia varoisin, ei tosin ole kokemusta, mutta säästö on kovin pieni eikä tiedä mitä saa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831579Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä721390Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2271354Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2311291Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121100Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041059Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1341029Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi65973- 89960
- 11941