Kokoomus haluaa laajentaa lähijunaliikenteen myös pienemmille kaupunkiseuduille. Samalla puolue vaatii VR:n monopolin purkamista kaikkialla Suomessa.
Kokoomuksen eduskuntaryhmän mukaan VR:n monopoli lähijunaliikenteessä on purettava.
”Yhteiskunnan kokonaisedun nimissä VR tarvitsee kilpailua ja kirittäjiä. Toimivana esimerkkinä mm. Onnibussin halpabussiliikenne on pakottanut VR:ää uudistumaan ja parantamaan juoksuaan.
Tehokkainta on avata lähijunaliikenne kilpailulle EU:n lainsäädännön mukaisesti. Kilpailutetun liikenteen turvallisuus tulee taata ja pitää korkeana käyttäjille”, kokoomuksen eduskuntaryhmän tiedotteessa katsotaan.
”VR:n monopoli on purettava lähijunaliikenteessä kaikkialla Suomessa”, kokoomuksen kansanedustaja Matias Marttinen sanoo Twitterissä.
Lisäksi kokoomus haluaa vahvistaa kuntien ja kaupunkiseutujen saavutettavuutta.
”Toimivan kaupunkiliikenteen heikoin lenkki Suomessa on lähijunien alihyödyntäminen useilla kaupunkiseuduilla. Raideyhteyksiä ei hyödynnetä täysimääräisesti. Kokoomuksen mielestä lähijunaliikenne tulee ulottaa suurimpien kaupunkiseutujen lisäksi myös pienemmille kaupunkiseuduille.”
Kokoomus kiinnittää huomiota siihen, että tällä hetkellä lainsäädäntö estää Helsingin seudun liikennettä lukuun ottamatta seudullisia toimijoita järjestämästä lähijunaliikennettä.
"Lakia tulee muuttaa siten, että se sallii HSL:n lisäksi myös muille toimijoille mahdollisuuden järjestää alueellista lähijunaliikennettä. Seudullinen joukkoliikennepalvelu saadaan toimivaksi, kun kaikille seudullisille viranomaisille annetaan EU-asetuksen edellyttämä oikeus järjestää ja kilpailuttaa itsenäisesti myös lähijunaliikenne alueellaan.”
Olen samaa mieltä. Kajaanista itään ja sieltä pohjoiseen voisi järjestää lähijunaliikennettä.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Suomen_rataverkko
Ehdotan seuraavia reittejä:
Kuhmo-Hyrynsalmi-Suomussalmi
Kajaani-Suomussalmi-Kuusamo-Kemijärvi-Sodankylä-Murmansk
Kajaani-Sotkamo-Kuhmo-Kostamus.
Joensuu-Lieksa-Nurmes-Kuhmo-Kostamus.
Uusisuomen artikkeli junaliikenteen kilpailuttamisesta
Anonyymi
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 204724
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831712Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2871576Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä741534Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2471404Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121160Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1341141Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041099- 931054
Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi651043