Ilmanvaihto ei toiminut kerrostalossa, ja ilmoitin siitä Kotikadulle. Mitään ei tapahtunut. Ilmoitin uudestaan. Ei mitään reagointia. Neljännen ilmoituksen jälkeen ilmoitin isännöitsijälle, minkä jälkeen vika lopulta korjattiin.
Pari vuotta myöhemmin ilmeni uusi häiriö koneellisessa ilmanvaihdossa. Ilmoitin asiasta huoltoyhtö Kotikadulle elokuussa. Kun marraskuuhun mennessä ei ollut tullut mitään vastausta, vaihdoimme huoltoyhtiötä.
Vältä huoltoyhtiö Kotikatua!
18
1138
Vastaukset
- Anonyymi
Minullakin on jäänyt Kotikadusta mieleen hupaisa, mutta sinänsä harmiton tapaus vuosien takaa. Yön aikana oli satanut lunta aika paljon, ehkä 20-30 senttiä. Aamulla töihin lähtiessäni huomasin, että kerrostalomme pihateille oli ajettu hiekoitus, vaikka lunta ei vielä ollut aurattu pois.
Kumpikin homma siis hoidettiin, sekä lumen auraus että hiekoitus, mutta väärässä järjestyksessä. 😁 - Anonyymi
Oletko tarkistanut ettette kilpailuttaneet Kotikatuun kuuluvia huoltoyhtiöitä keskenään? Kotikadulla on kolmattasataa aputoiminimeä tällä hetkellä muistona noista viime vuosina ostetuista firmoista. Osa toimii jo keskitetyisti Kotikatu -nimen alla, mutta osa saa jatkaa toistaiseksi omalla toiminimellään.
- Anonyymi
Kyllä tuo taloyhtiöiden huoltohomma alkaa oleen lähes joutavaa touhua. Pienet paikalliset firmat on myyty isoille ja sitä myötä palvelu on mitä on.
Meillä hommat jää ihan systemaattisesti hoitamatta, eikä yhden tai edes usein huomautuksen jälkeen tapahdu mitään.
Ihan perushommaa, pihojen hoitoa pitää suurinpiirtein rukoilla. Kerran oli nurmi jäänyt koko kesän ajalta leikkaamatta ja useiden rukousten jälkeen kaveri tuli ja ajeli siihen polkuja päältä ajettavalla (ilmeisen mielenosoituksellisesti). Sokkeleiden juurista kasvaa miehen mittaisia ohdakkeita ja muita rikkaruohoja. Niitä tuskin leikkaa kukaan ellei sitten itse ja osa ollaan asukkaiden kanssa nypittykin. Jos tämä tosiaan tällaiseksi menee ja vielä pahenee, eihän tähän jää muuta mahdollisuutta kuin jonkinlainen kansalaisaloitteen sorvaaminen, jotta saadaan laki turvaamaan edes perusasioiden hoito.
Parempaa vaihtoehtoa meidän tapauksessa ei ole tarjolla (kokeiltu on) ja isännöitsijän välityksellä tilannetta on yritetty parantaa, mutta mikään ei auta.- Anonyymi
Kyllä ihmetyttää,,taloyhtiöt ei huomaa mitä kusetusta Kotikadun toiminta on. Huoltomiehet kiertää taloyhtiöitä ja keräävät töitä Catevalle joka kuuluu Kotikadun kanssa samaa ryppääseen. Laskutukset on korjaustöiden osalta mahdotonta. Vaihtakaa pieneen huolto yhtiöön, Katsokaa kuka on omistaja. Sanokaa myös Rettä isännöiti irti samanlainen huijari. L
- Anonyymi
Olen vakuuttunut asiasta,hakeutukaa eroon Kotikadusta,ennenkuin aiheuttavat enempää vahinkoa taloyhtiölle. Toiminta on härkiä ,pelaavat yhteen Catevan kanssa . Norjalainen sijoitus yhtiö. putikoivat rahanne,eivätkä noudata sopimuksia. Hoitelevat asiopita rimaa hipoen. L
- Anonyymi
Onko Kotikatu todella Norjalainen yhtiö.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko Kotikatu todella Norjalainen yhtiö.
Monikulttuurisuutta tulee edistää
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko Kotikatu todella Norjalainen yhtiö.
Kotikatu ja cateva kuuluu Norjalaiseen sijoitus yhtiöön.
- Anonyymi
Huoltoyhtiö Kotikadun liikeidea. Huoltomies käy kymmenissä taloyhtiössä päivitäin .Katsomas tiläntee kun on saanut vikailmoitukse, Sen jälkeen soitta Catevalle ,tulkaa korjaamaan . sieltä tuleen jokin lainen korjaus mies. Korjaa ongelman joskus jollain lailla,joskus hyvinkin . Mutta laskutus on karmeaa. Rahat kuitenkin samaan kassaan . ja sieltä Norjaan,tai vero paratiisiin. Hakeutukaa eroon.
- Anonyymi
Mutta et voi sanoa etteikö olisi hyvä ja toimiva liikeidea?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta et voi sanoa etteikö olisi hyvä ja toimiva liikeidea?
Liikeidea hyvä Kotikadulla! Huono asiakkaille!
- Anonyymi
Kusetusta on. Uudet nätisti maalatut autot suhaa edestakaisin mutta mitään ei tapahdu. Kunnan vuokraslummin huoltotyöt meni paikalliselta varmaan kilpailutuksen jälkeen kotikadulle. Missään ei ole yhteystietoja ja mitään ei tapahdu. Kotisivuilta voi laittaa toiminpidepyynnön keskitetysti koko valtakunnan alueelta ja toimii yhtä hyvin kuin neuvostoliitto. Hiukan taas kansainväliset sijoittajat kusettaa typeriä kuntapäättäjiä. Varmaan sai tarjouksen halvalla.
- Anonyymi
Niin, siis kyse on tästä PHM-Group nimisestä kiinteistönhoito firmasta, joka on ostellut pikkufirmoja.
Isännöitsijät ja kiinteistöliitto ei tässä taloyhtiöiden ahdinkoa auta.
Vastikkeet nousee taas yhtiökokouksessa ja kaikki vain levittelee käsiä.- Anonyymi
Ei Kotikadun takia vastikkeet nouse. Kotikatu on erikoistunut tarjoamaan halvimmalla ei mitään. Eli ei tarvitse juuri mitään Kotikadulle maksaa, mutta ei toki myöskään saa mitään.
- Anonyymi
ME VAIHDOIMME KOTIKADUN PIENEEN HUOLTOYHTIÖÖN TEKEVÄT TYÖT JOPA LIIKA HYVIN.
- Anonyymi
Ja mikäköhän tämä pieni huoltoyhtiö on… Monesti ”suhteen” alussa annetaan ruusuinen kuva ja kun ” suhde” vakiintuu niin totuus tulee ilmi…
- Anonyymi
Ihmetyttää alan franchising, he eivät voi keskittyä korjaukseen, vaikka maksavat itsensä kipeiksi kampaviineriosastosta.
- Anonyymi
Hankkiutukaa nopeasti eroon Kotikadusta ja sen omistajasta Norjalaisesta
PHM Groupista!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait233103Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 66678Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso3643Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä32571Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha35557Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani3500- 40491
Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve3489- 36485
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es17485