Olisi hyvä ajatus. Mitä isompi, sitä enemmän.
Mootttoriveneille ajoneuvovero
Anonyymi
2175
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Ymmässän kantasi koska teidän rutakoihin ei mahdu iso. Toinen syy iänikuinen persaukisuus.
Uliuli vajaapäinen. Onneksi polttoaineiden hinta nousee ja reilusti. Minä sijoitan mieluummin tuollaiset rahat eläköidyn aikaisin.
Kyllä, suurin osa on huviajelua, siispä huvivero veneille ja polttoaineeseen. Ammattilaiset, kalastajat yms on eri asia.
Totta ja oikein
Eipä taida eduskunnassa mennä läpi koska jokaisella kansanedustajalla ja ministerillä on huvijahti jossakin laiturissa merenrannalla. Ei ne rupee omia herran etujaan polkemaan, ja minusta on ihan ok jos jollakin on isojahti isot ne on kulutkin niissä jo pelkästään polttoaineverotuksen johdosta puhumattakaan vakuutukset,talvisäilytys ja huoltokulut. Halvempi se on kesämökin kiinteistöverotus ja muut kesämökin kulut ja monelle se isojahti on kelluva ja liikuteltava kesämökki. Niin ja allekirjoittanut on niin perseauki ettei omista venettä ollenkaan.mutta en kadehdi heitä ketkä omistaa ihan hyväharrastus veneily, kun ajaa selvinpäin ja vesiliikennelain mukaisesti.
Helvetin tyhmä harrastus pörräillä ihan joutessaan järvellä.
Älä puhu sontaa, satavarmasti ei kaikilla edustajilla ole jahtia tai edes venettä.
Sinua vaan vituttaa, mikä on toki ymmärrettävää, mutta pysy edes jonkinlaisessa
totuudessa. Olet kommunistisuvun jälkeläinen, kellään ei saisi olla mitään enemmän kuin toisella ja sun mielestäkaikki on sina herrojen syytä . Jos menee lunta kenkään tai mauto happanee, niin nekin on herrojen syytä.
pieru haissut moottoriveneessä
Veneily on hyväharrastus olipa kommunisti ja tai leikkijuppi (Kajaanissa ei ole oikeita juppeja). veneilyssäkin maksetaan veroja jo monessa kulussa, mikä kuuluu harrastuksen luonteeseen.
Veneilystä mitään tietämättömät laittavat tämmöisiä otsikoita eikö hän jokainen maksa jo tarpeeksi veroja veneily on tosi mukavaa ja pörryytellä ympäri järviä
Voikun kommunistit tietäisi kuinka hienoa on veneillä.
Nehän tietää niillä parhaat veneet
Sähköllä toimivat veneet pitää olla , kohta sakottaa suomea EU.
Kirkkoveneille ajoneuvovero. Vähempi niitä soudettais rytelikköjen suojissa.
eiköhän veneilijät maksa ihan tarpeeksii veroa polttoaineessa?
Ei maksa.
Veroa maksetaan veneen ja moottorin ostohinnassa,vakuutusmaksuissa,polttoaineissa,huoltokustannuksissa,laiturivuokrissa,talvisäilytyksessä. joka paikassa menee osuus veroa.
Veneiden lisäksi pitäisi moottorikelkatkin verottaa reilusti.
Molemmat laiteryhmät turhia ja tarpeettomia.
Ilmastosaasteita ja melusaastetta molemmista, lisäksi kasvit ja eläimetkin kärsii niistä ihmisten lisäksi.
Sähköveneet ja purjeveneet ehdottomasti järvikohtaisiin sääntöihin.
Kelkat päästöjen mukaan, ja katsastukset ettei kelkkoja muutella ja pahenneta niiden päästöjä tai melua.
Ajopaikkoja voisi vähentää ja luvattomilla alueilla ajamisesta pitäisi saada tuntuvia sanktioita, jopa kelkan menetykseen valtiolle.
Kyllä....kelkk saa vie helposti 12litraa....jopa 30litraa umpihankea ajetaessa. Päästöjä erittäin paljon.
...ja vieläkin isompi 😁🙃😉😝😝😝🤪
Ei muuta ostat sen akkuperämoottorin ja siihen sen kumiveneen motonetistä ja lähdet näillä tuulilla ärjään katsomaan sitä kaunista luontoa. Ai niin sun pitää mennä soutamalla kun se akku on ongelmajätettä. Ota tarpeeksi evästä ja aikaa niin ei tule huiko kun tuskin olet ihan samalle vuorokaudelle perillä.