Onko kerrostalon nettiliittymä turvallisempi talon omia puhelinpiuhoja pitkin, modeemin kautta, vai erillisellä langattomalla modeemilla. Entä älyn WiFi- yhteys, kumman kautta.
Kerrostalossa tietoturva
3
111
Vastaukset
- Anonyymi
Ihan sama..
- Anonyymi
Taloyhtiön puhelinpiuhat ovat tietoturvariskejä. En suosittele lainkaan. Lisäksi vanhoissa taloyhtiöissä ne eivät operaattoreiden lupauksista huolimatta kykene tarjoamaan kuin rajallisen yhteysnopeuden johtuen varsinkin vanhojen kerrostalojen ikääntyneestä, tehottomasta laitteistosta siellä jakomohuoneessa. Siellä voi lisäksi käydä näpertämässä yksi sun toinen ” asiantuntijaksi” itsensä tituleeraava jopa hallituksen jäsenkin joka laittaa piuhat niin sekaisin lopulta, että katsoo itse naapurin tv: n lisäksi heidän verkkosisältöään.
Toinen vaihtoehto on se, että joku muu taloyhtiössä tuntee vastustamatonta vetoa tsekata mitä kivoja laitteita naapureilta löytyykään ja toki olisi kiva myös yhdistää koko talon yhteishengessä kaikki kivat laitteet omiinsa. Näin oppii tuntemaan naapurinsa; mitä hän katsoo, netin käyttöä ja sisältöä ja saada muuta mukavaa selville asuinkumppaneistaan siin kerrosten välissä.
Hitonmoista p…kaa tiedossa seuraavat vuodet.
Voi myös olla, että joku jopa tahallaan pitää verkkoaan suojaamattomana ja päästää samanhenkiset kaverinsa mylläämään koko taloyhtiön verkkon, hakkeroimaan kaikki.
No vitsitvitseinä😁😆heh.. - Anonyymi
Se on ihan se ja sama että millä ja/tai kuinka sinne nettiin muodostaa yhteyden, niin vaarat ovat täsmälleen samat kaikkialla; aina pitää olla hyvät palomuurit ja virusturvat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle513326Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖472782Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1412573Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle572291Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3552014- 1511634
- 761485
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231308Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.351258- 241164