Lastensairaalan " Bernerille" huikeat vuokrarahat! Salattua-tietoa-Anne-Berneristä:

Anonyymi

Lastensairaalan "Enkelille" huikeat vuokrarahat!
Salattua-tietoa-Anne-Berneristä:

Lastensairaalan "Enkelille" huikeat vuokrarahat sairaalasta - 3,5 miljoonaa vuodessa vuokrina lastensairaalasta.
- suomalaisilta keräämänsä rahat saa Anne Berner käyttöönsä.

Anne Berner olikin toiminut vuodesta 2012 lähtien veroparatiisiyhtiön johtajana.

Hyväntekeväisyys näyttää olevan myös hyvää liiketoimintaa. Liikenne ja viestintäministeri on Vallila Interiorin omistajia ja toiminut yrityksen toimitusjohtajana, samassa osoitteessa toimii myös lastensairaalalta vuokratuloja saava yritys.

Ministeri Bernerin yritykset ovat ennenkin harjoitelleet julkisen rahan käyttämistä. Vallila Interior käytti tukityöllistettyjä säännöllisesti. Edellisen työttömän työllistymisjakson umpeutuessa otettiin aina seuraava.

Tällainen säännöllinen verorahoin kustannetun ilmaisen työn ketjutus on arveluttavaa toimintaa. Kyse on ollut ammattitaitoisesta työvoimasta, jota käytettiin esimerkiksi ostotoiminnassa ja toimistotöissä.

Veroparatiisi väärä paikka ministerille!

Onko moraalitonta tai/ja törkeätä, että kansanedustajaehdokas esiintyy ennen vaaleja ”lastensairaalaprojektin enkelinä”, mutta vain vajaa puoli vuotta valituksi tulemisen jälkeen kansanedustaja ja uuden hallituksen viestintäministeri Anne Berner olikin toiminut vuodesta 2012 lähtien veroparatiisiyhtiön johtajana?

Kun asia paljastuu, Berner verhoaa sen suomalaisen perheyritysten hyvinvoinnin edellytysten asianajoon. Jos suomalaisten perheyritysten asiaa on ajettava välttelemällä lainvoimaisia veroja, onko se oikein?

Tämänkö vuoksi pienipalkkaisia sairaanhoitajia, kaupanmyyjiä, turvallisuus- ja yhteiskuntarauhan puolesta työskenteleviä virkamiehiä vaaditaan luopumaan ilta-, yö- sekä muista haittalisistä?

Miksi joidenkin pitää olla rahan suhteen niin ahneita, eikö jo riitä kun on jo miljonäärikerhoon päässyt?

3

677

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Samaa "kastia" kuin Sipilä, Marin ja Yli-Viikari.

    • Anonyymi

      Ja sitten ihmetellään kun kansa puhuu eliitistä ja rikkaiden ja vähävaraisten kuilusta. Ei tarvitse ihmetellä laisinkaan.

    • Anonyymi

      Rikkaiden ja köyhien välinen kuilu kasvaa Suomessa – verotuksen pitäisi tasata tuloja, mutta se onkin yksi syy, joka kasvattaa varallisuuseroja

      https://yle.fi/uutiset/3-12021169

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      54
      8764
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      151
      5290
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      108
      4863
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      8
      3812
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      83
      3416
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      49
      3321
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      35
      2672
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      39
      2563
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2491
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      24
      1697
    Aihe