Sysmässä selvitellään kiinteistöverotuksen ja jätevesilaskutuksen epäselvyyksiä – rakennusvalvonta ollut jo pitkään ruuhkautunut.
Avi antoi huomautuksenAttendo Kaislalle. Liian vähäisestä henkilökunnasta ja toinen huomautus tuli Kaislan vastuuhenkilön toimintaa toisen, Joutsassa sijainneen hoivakodin vastuuhenkilönä.
Hyvä Sysmä
13
2410
Vastaukset
- Anonyymi
Epäkohtailmoituksen mukaan Attendo 247 Oy:n Attendo Kaislassa
ongelmana on ollut, että:
. yksikössä on liian vähän henkilökuntaa erityisesti viikonloppuisin
ja henkilökunnalla huoli hoidon laadusta
. aamuvuoroissa on kaksi työntekijää ryhmäkodissa, jossa on 16
asiakasta
. hoitohenkilökunta vastaa myös runsaasti tukipalveluista ja huoli
on myös hygieniasta, kun hoitajat tekevät sekä hoitotyötä että
valmistelevat aterioita samassa työasussa
. sijaisina käytetään kouluttamatonta henkilökuntaa ja eläkeläisiä
. toimintayksikön esimies vastaa kahden ison hoivakodin johtamisesta.- Anonyymi
Aivan älytöntä sekoilua niin kotihoidossa kuin kaislassakin ! Ei ihme jos työntekijät lähtee ! Vikaa lienee itse yhtiössä ei niinkään johtajassa ja henkilökunnassa ! Rahastamista vanhuksilla ja sairailla !
- Anonyymi
Jätevesilaskutuksen ongelmista en ole kuullut, mutta Salpakierron virhelaskutuksista ympäri Päijät-Hämettä on ollut paljonkin juttua, ihan täys seko firma, onneksi Sysmä on sanoutunut irti yhteisistä jätesopimuksesta ja pääsee irtisanomisajan jälkeen hoitamaaan itse omat jätteet.
- Anonyymi
Tuleeko Sysmään oma kaatopaikka ? Vai viedääkö edelleen Lahteen ja sekin maksaa !
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuleeko Sysmään oma kaatopaikka ? Vai viedääkö edelleen Lahteen ja sekin maksaa !
Sysmä ON kaatopaikka.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuleeko Sysmään oma kaatopaikka ? Vai viedääkö edelleen Lahteen ja sekin maksaa !
Ei kai missään ja mihinkään vieminen ole ilmaista?
- Anonyymi
Yhäkö tähän asiaan liittyy epäselvyyksiä? Satelliittikuviako jällen katseltu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sysmä ON kaatopaikka.
Niin näkyy olevan ! Kun jotkut älykääpiöt tuovat talousjätteensäkin S marketinkin ja Suvituulen jäteasemalle ! Vaikka ne on tarkoitettu paperin , muovin , metallin ja lasin keräykseen ! Ei talousjätteelle !
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin näkyy olevan ! Kun jotkut älykääpiöt tuovat talousjätteensäkin S marketinkin ja Suvituulen jäteasemalle ! Vaikka ne on tarkoitettu paperin , muovin , metallin ja lasin keräykseen ! Ei talousjätteelle !
... ja omat roska-astiat pitäisi varmaan lukita etteivät muutamat lukutaidottomat mökkiläiset pudottaisi niihin ohi ajaessaan roskapussejaan, ikävää kun sekajätettä laitetaan 12 viikon välein tyhjennettävään energiajäteastiaan ...kele.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin näkyy olevan ! Kun jotkut älykääpiöt tuovat talousjätteensäkin S marketinkin ja Suvituulen jäteasemalle ! Vaikka ne on tarkoitettu paperin , muovin , metallin ja lasin keräykseen ! Ei talousjätteelle !
Eihän ne espoolaiset osaa edes lukea, saatikka käyttäytyä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kai missään ja mihinkään vieminen ole ilmaista?
Se on vaan kumallista , kun kuluttajia syytetään jätteen tuotamisesta teollisuushan sitä tuottaa kun kaikki pakataan kertakäyttö pakkauksiin . Ja meitä kuluttajia syytetään eihän se nyt ihan oikein mene vai mitä !
- Anonyymi
Kuralla olevan pörssiyhtiöön sijoittaneet omistajat; eläkeyhtiöt, korppikotka rahastot jne, on tottakai vaatinut Attendon johtokunnalta toimenpiteitä liiketoiminnan kannattavuuden tehostamiseksi, osakekurssin nostamiseksi ja osinkojen kasvattamiseksi. Muuten heidän yritykseen sijoittamalle pääomalle ei tule tuottoa. Voi olla että menee jopa konkkaan ja yritykseen sijoitetut miljoonat häviää tuhkana tuuleen.
Siten toimitusjohtaja käskystä ja pelko pepussa oman asemansa turvaamiseksi puolittaa yrityksen henkilöstömenot jne. AVIn ja kunnan "direktiiveistä" ja pikkusakoista huolimatta. Eikä yrityksen hoivakotien asukkaiden hyvinvointi kiinnosta ketään, kun konkurssi uhka on todellinen.
Puolet hoitajista pihalle ja yksi päällikkö hoitaa kahden hoivalaitoksen johtamisen. Nyt on tuplasti enemmän liiketaloudellisia tehoja, mutta kaksi kertaa vähemmän toiminnallisia/laadullisia tehoja.
Tupakka, alkoholi, huume ja yksityisellä hoivateollisuudella on se yhteneväisyys että ne kaikki haluaa tappaa omat asiakkaansa mahdollisimman nopeasti - vaikka siinä ei ole mitään liiketaloudellista logiikkaa.
On myös aikamoista välinpitämättömyyttä hoivakotien asukkaiden lähiomaisilta säilöä omat vanhemmat jne näiden pörssiyhtiöiden pyörittämiin yksityisiin hoivakoteihin, vaikka on yleisessä tiedossa että toiminnassa on vakavia ongelmia ja puutteita - hoivakoti on vanhukselle heitteillejättö, kidutus ja ennenaikainen kuolemantuomio.
Kaikkia peruspalveluja ei kannata yksityistää, vaikka palvelujen tuottaminen olisikin siten kunnalle pari euroa halvempaa.
Sysmän kunnanjohdolla on väärät arvot ja bussikuskin älykkyys. - Anonyymi
jos on noin paljon energiaa voi tehdä itse asian hyväksi jotain
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli295504Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm144104Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle403217IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm512860Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.2871362Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista
Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas861318- 601219
- 791149
Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.
Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul3971126Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2171126