Vierailin eka kertaa eläissäni Suomussalmella, vänkärin paikalla istuessani ajattelin tutustua siihen mitä paikkakunnalla aiheuttaa keskustelua, yllätyin miten moninaiset on kenkälusikan käyttötarkoitukset, oppia ikä kaikki, en moista oo ennen kuullut enkä nähny. Mukavaa kesän jatkoa jokaikiselle.
Eka kertaa Suomussalmella
Anonyymi
7805
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
??????‽??????????
Näit sitten lumperin, käyttää kenkälusikkaa seksihommissa.
Ei kannata toista kertaa tulla, koska sitten huomaat miten sairaalloillista väkeä täällä asustaa.
Suomussalmelaiset ovat monen konstin fiksua väkeä.
Ainakin jos on kyse työn laistamisesta.
Suomussalmen laajat selkoset ovat koulinneet ihmiset fiksuiksi oman elämänsä haallinnassa ennen vanhaan. Samalla näitten selviytyjien geenit ovat periytyneet jälkipolville. Myös muualta tänne on tullut selviytyjätyyppejä parantamaan ihmisten perimää. Totta tosiaan rautaista kansaa on Suomussalmella, Kainuun kovettuja.
Suomussalmen laajat selkoset ovat kehittäneet suomussalmelaisista rautaisia yhteiskunnan tukien hyväksi käyttäjiä, sosiaalipummeja jo monessa sukupolvessa geeniperimän takia, suomussalmelaiset ovat selviytyjiä ilman työntekoa.