Suomessa suurituloinen omistaja saattaa maksaa vähemmän veroa kuin ansiotuloa tienaava palkansaaja

Anonyymi

Professori Matti Tuomalan mielestä epätasa-arvoinen verotusjärjestelmä on osaltaan johtanut varallisuuserojen kasvuun.

Rikkaiden ja köyhien välinen kuilu kasvaa Suomessa – verotuksen pitäisi tasata tuloja, mutta se onkin yksi syy, joka kasvattaa varallisuuseroja
Suomessa suurituloinen omistaja saattaa maksaa vähemmän veroa kuin ansiotuloa tienaava palkansaaja. Professori Matti Tuomalan mielestä epätasa-arvoinen verotusjärjestelmä on osaltaan johtanut varallisuuserojen kasvuun.

12

446

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja sitten ihmetellään että puhutaan eliitistä. Ei tarvitse ihmetellä ollenkaan.

    • Anonyymi

      Rikkaiden ja köyhien välinen kuilu kasvaa Suomessa – verotuksen pitäisi tasata tuloja, mutta se onkin yksi syy, joka kasvattaa varallisuuseroja

      https://yle.fi/uutiset/3-12021169

      Tuossa on lähde.

      • Anonyymi

        Autojenkin hinnat ovat sellaiset ettei kohta edes tavallisella ihmisellä ole niihin varaa, köhyistä puhumattakaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Autojenkin hinnat ovat sellaiset ettei kohta edes tavallisella ihmisellä ole niihin varaa, köhyistä puhumattakaan.

        Luksustuotteen hinta, vaikka auto on käyttöesine.


    • Anonyymi

      Liian pieni osa kasvusta valuu palkkoihin – toteutuuko Marxin ennustus?

      "Marx ja Ford tajusivat tulonjaon tärkeyden

      Toissa vuosisadan suuri talousfilosofi Karl Marx oli ennemmin kommunisti kuin kapitalisti, kun taas viime vuosisadan suuri teollisuuspamppu Henry Ford oli kapitalisti eikä kommunisti.

      Silti yksi kummankin kirkkaimmista oivalluksista oli suurin piirtein sama:

      Tuotannon hedelmät, talouskasvu, tulisi jakaa kohtuullisen tasapainoisesti pääoman ja työvoiman välillä. Jos liian suuri osa tuloista päätyy voittoina pääoman omistajille ja liian pieni osa heruu palkkoina tuotannon tekevälle työväelle, seuraa tästä ennen pitkää talouden lamaantumista ja lopulta pääoman ja työvoiman välirikko ja yhteenotto."

      Lähde: https://www.is.fi/taloussanomat/porssiuutiset/art-2000004895108.html

    • Anonyymi

      Kommentti: Vastuu kansakunnan edusta on yritysjohdolle vieras ajatus – vaikka yleinen etu on yritystenkin etu

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000006664265.html

      Porvarin mielestä yritysten ainut tehtävä on kuitenkin voiton maksimoiminen ja työvoima on lähinnä pakollinen haitta. Jos voisi pärjätä ilman työvoimaa, johon menee palkkakuluja, niin varmasti työntekijät korvattaisiin roboteilla ja yrityksen tulos paranisi.

    • Anonyymi

      "saattaa maksaa" eli ei ole tieto vaan olettamus.

      saattaa lehmäkin lentää...

      • Anonyymi

        Aika heikko olettamus, jos mieltää lehmät lentäviksi olennoiksi. Saattaa maksaa on tietenkin riippuvainen tilanteesta. Joko maksaa tai sitten ei maksa. Luetun ymmärtäminen on oleellinen taito.


    • Anonyymi

      "Varallisuuserot ovat kasvaneet Suomessa jo yli 30 vuotta putkeen ja merkittävä syy kehityksen taustalta löytyy verojärjestelmästämme. Näin sanoo Ylelle Tampereen yliopiston kansantaloustieteen professori Matti Tuomala. Samaa mieltä hänen kanssaan ovat Helsingin yliopiston sosiaalipolitiikan professori, Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen tutkimusprofessori Heikki Hiilamo ja STTK:n ekonomisti Antti Koskela.

      Verotuksen yksi tavoite on tasata tulo- ja varallisuuseroja, mutta Suomessa tavoite ei aina onnistu. Kireä ansiotuloverotus tekee työnteolla vaurastumisesta haastavaa, mutta samaan aikaan pääomatulojen verotus on suhteellisen matalaa. Tästä johtuen monien suurituloisten veroaste on matalampi kuin keskituloisten veroaste."

      Lähde: https://yle.fi/a/3-12021169

    • Anonyymi

      Jos sijoittaja saa pörssipelaamisella ison omaisuuden, niin se on niiden yritysten työntekijöiden ansiota, ei sen onnekkaan sijoittajan ansioita, vaikka rahaa sijoittikin pörssipelaamiseen. Pörssipelaaja saa kuitenkin voitot osingon myötä. Yrityksen työntekijöille saatetaan maksaa pientä palkkaa, vaikka he sen tuloksen mahdollistivat. Kärjistetty esimerkki kenties, mutta asia pitää kuitenkin paikkansa.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      873
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      728
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      36
      613
    4. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      47
      603
    5. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      30
      591
    6. 35
      587
    7. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      585
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      557
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      550
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      36
      483
    Aihe