Terve,
Tarvetta olisi 200 kg veneen ja jetin nostoa varten jonkinlainen taavetti/puominosturi laiturille. Ei meinaa mistään löytyä.
Tarvetta olisi 200 kg veneen ja jetin nostoa varten jonkinlainen taavetti/puominosturi laiturille. Ei meinaa mistään löytyä.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Riippuu laiturista, millaiselle tuollaista aloittaja tarvitsee?
Arkkulaituri, noin metri keskivedenkorkeudesta.
Kun tuohon laitat nosturin, niin huomiothan momentin. 200 kg onkin 2 metrin varrella 400 kg ja 3 metrin varrella 600 kg. Eli koko laituri kaatuu aloittajan idealla. Eikä tarpeeksi kestävää kiinnitystä edes saa tehtyä puuhun.
Miten olisi joku rannalla oleva ranturitoteutus, olisi halvempi ja ehkä jopa toimiva...
Ei se laituri kyllä kaadu. Sen verran on paalutettu ja kiveä sisällä.
T. Aloittaja
entäs tuollainen?
https://www.karkkainen.com/verkkokauppa/powerplus-powx910-sahkovinssin-teline?id=101843297&gclid=EAIaIQobChMI6s3ixKj78QIViqSyCh10dg-vEAQYByABEgIDWPD_BwE
Kaataa helposti laiturin.
Liian heppoinen rakenne.
Jos ei löydy valmiina, niin eikö tullut mieleen teettää sitä jossain rautarakenteisiin erikoistuneessa liikkeessä. Tuollaisen hitsaa hetkessä kasaan rst-profiilista.
On tullut mieleen. Täytynee kysellä josko jollain olisi innostusta.