Onko sillä oikeasti merkitystä jos puiset (22x100) alasiteet jää anturavalun alle? Meillä olis noin käymässä mutta pitäiskö tuo vielä muuttaa harjateräksillä tai vantilla sidotuksi. Paikka on erittäin kuiva kukkula, alla murske, kangas ja vähintään 2 m kovaa moreenia.
Anturalaudoituksen alaside
tepe
83062
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
ei sillä alasidos puulla oleellista merkitystä mielestäni ole.näkyviin jäävät osat kannattaa katkoa pois muuten laudat ovat niin vähäinen haitta anturan alapuplella,muotti lukot ja lapivedettäv rauta ovat työläitä asennéttavia.
mutta en ole 30 vuoden aikana törmännyt siihen, että se olisi ollut ongelma.
Kunhan pidät siitä huolen, että suojabetonia on 2x teräksen vahvuus, niin hyvä on.
pois valun jälkeen, puuta ei nykyään saa jättää homehtumaan maahan.
Saattaahan ne saada poiskin kun lekalla nappaa päähän ja auttaa ohuemmalla laudalla. Oliskohan tuohon syytä laittaa vaikka öljytty muovi päälle niin ei niin ottais betoniin kiinni. Eihän nuo tietysti maassa ole vaan murskeen päällä mutta arveluttaa kuitenkin niitä sinne jättää.
arvelluttaa.
Jos sitä ei teidän kunnassa/kaupungissa kielletä, niin hyvin voit jätää, et tee mitään hirveätä ympäristörikosta, tai muuakaan vahinkoa.
Suojabetonia pitää olla riittävästi, ei muuta.
Laudoitus on tosi helppo tehdä lautojen päälle ja anturasta saa miltei viivasuoran sillä systeemillä.
Menee hankalaksi, jos alkaa mätkiä metrin välein tappeja pystyyn, että saa laudoituksen siihen kiinni.
kun tuollaista väität.
alle lautoja ollenkaan, työläs mutta ei jäänyt mitään homehtumaan.
turhaan jännität niitten lautojen kanssa aina ne on sinne jätetty!