Plussat ja miinukset ulkonäössäni

Anonyymi

Moi! Oon 16v tyttö, enkä tiennyt mihin muualle oisin tän kirjottanut, ja halusin vähän analysoida ulkonäköäni saadakseni itsevarmuuteni nousuun.

Miinukset ensin ;
- pömppövatsa (en ole lihava enkä ylipainoinen, mutta en ole myöskään mikään tikku)
- "pehmeä" leukalinja
- lyhyet kynnet
- silmien väri (hazel - vihreät, pupillin ympärys ruskea), molemmilla siskoillani on taivaan siniset silmät ja olen todella katkera siitä
- sormet, lyhyen näköiset kynsien takia
- käsivarret, luut eivät erotu paitsi ranteessa ja olkapäissä

Plussat :
hiukset, ruskeat, luonnollisesti suorat ja kiiltävät, pitkät, riittää että harjaan, ja ne näyttävät jo laitetuilta
nenä, suora, pienehkö
kulmakarvat, kivan malliset, suht. tummat
ripset, aika paksut ja pitkät
rinnat, kivan pyöreät ja aika suuret

Tiedän että voin vaikuttaa moneen kohtaan elämäntavoilla, mutta en tiedä, miten voisin parantaa niitä. Syön joka päivä vihanneksia (olen addiktoitunut parsakaaliin ja kirsikkatomaatteihin), herkuttelen vain perjantaisin tai lauantaisin lenkkeilen koirani kanssa ja jumppailen ja venyttelen. Ulkonäköpaineet tuntuvat välillä mustalta pilveltä joka masentaa ja saa minut perumaan menoja.

Millaisia kokemuksia teillä on? Miten pääsitte yli ulkonäköpaineista, vai pääsittekö koskaan? Äitini auttaa minua parhaansa mukaan tsemppaamalla ja antamalla pukeutumisvinkkejä. Hän sanoo aina, että itse käytti nuorena 80 prosenttia ajasta murehtimiseen ulkonäöstään.

6

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Moi! Minun mielipiteeni on, että nuo omat miinuksesi ovat melko vähäpätöisiä seikkoja. Esimerkiksi kynsien lyhyys: minusta pitkät kynnet naisella eivät ole mitenkään kauniit. Samoin silmien väri: hazel-ruskeat on minusta kauniit.
      Omat plussasi ovat minustakin hyviä. Syöt terveellisesti ja liikut. Vartalosi kehittyy vielä naisellisemmaksi. Rintoihisi olet tyytyväinen, mikä on iso plussa.
      Kaiken kaikkiaan uskaltaisin sanoa, että olet kaunis teinityttö:) Kun katsot aamuisin peiliin, sano itsellesi jotain myönteistä:)

    • Anonyymi

      Pääsee yli sillä kun ei usko kulttuurin keksimiä ulkonäkö vaatimuksia. Ne ei ole mitenkään ns. luonnollisia asioita ja vain keksittyjä juttuja.

    • Anonyymi

      Mun mielestä sä vaikutat tosi kauniilta :D

    • Anonyymi

      Kumpa ois itekki noin kaunis :0

    • Anonyymi

      Moi! Mun mielestä sun ei kannata miettii huonoja puolia itsessäsi vaan mieti vain hyviä puolia.
      Ja tiiän itekki et joskus tulee semmonen olo, että ei riitä semmosena ku on tai ajattelee, että on ruma ja muut on kauniimpia. Mutta oikeesti sä riität ja oot täydellinen semmosena ku oot! Ja jos esimerkiksi joku haukkuu sun ulkonäköä niin älä välitä tommoset ihmiset on vaa säälittävii. Mut tohon kynsijuttuun nii voin sanoo et ymmärrän sua, koska mul oli ongelmii mun kynsien kaa, koska mä purin niitä. Mut tällä hetkellä oon onnistunu kasvattaa mun kynnet ja joskus tulee mieli purra, mutta en pure!T:Nuori tyttö

    • Anonyymi

      Pitää muistaa, että media antaa aika väärän kuvan siitä minkälainen pitää olla. Kaikissa on paljon hyvää ja se pitää muistaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1637
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1592
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1158
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      961
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      934
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      765
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      627
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      620
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      597
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      556
    Aihe