aiemmin historiassa oli transuja. siis omassa sukupuolessaan pysyviä miehiä jotka tyttöili vaatteilla. se oli suoraselkäistä toimintaa. ne ei ees halunneet mitään leikkauksia. eräs romuliikkeen pitäjä transuilee. hieno ihminen ja rohkea.
minne katosi transut?
Anonyymi
121201
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Transvestiitteja on vaikka kuinka. Toki aavistuksen vähemmän nyt kuin muutama vuosikymmen sitten, kun hoidot eivät olleet mahdollisia ja piti kärvistellä tiittiä esittäen. Mutta heitä on, paljonkin, huomattavasti enemmän kuin transsukupuolisia.
Ainakin kymmenkertaisesti transsukupuolisiin verrattuna. Mutta suurin osa ei esiinny julkisuudessa, eikä mediakaan ole heistä enää kiinnostunut. Ei edes tästä taitoluistelevasta.
Onhan meitä vaikka kuinka paljon mutta suurin osa kaapissa ukm varattuja
ja ainakin tykkään seksistä sit miehen kanssa vaikka ikääkin on ja kyllä se
sokeri vielä sulaa suussa t. transmummo
Osa heistä kyllä taisi yrittääkin tutkimuksiin mutta heidät naurettiin sieltä ulos, prosessi kun ei ole tarkoitettu heille vaan transsukupuolisille.
Transvestiitti ei ole kiinnostunut hakeutumaan transtutkimuksiin, koska ei koe sitä tarpeelliseksi. Eikä transtutkimuksista naureta ketään ulos. Tutkimukset tehdään koska tutkittava on sinne hakeutunut. Mutta jos kriteerit trassukupuolisuusdiagnoosiin ei täyty, prosessi keskeytyy siihen.
Ilmaisu "nauretaan ulos" on tietenkin kärjistetty, mutta sitä kuitenkin käytetään, kun tutkimuksiin hakeutuu sinne kuulumaton, esim.tiitti tai btm
Kyllä tiittejä kehutaankin...
Öö.. tiittejä ei kehuta, koska heistä ei puhuta nykyään mitään, eikä heitä näy missään. Se on aika monta vuotta, kun olen viimeksi nähnyt toisen tiitin ja tämäkin oli Helsingin metroasemalla.
Heidän heikko mielenterveytensä sekä huomionkipeytensä saanut heidät turvautumaan transhoitoihin. Katso Caitlyn Jenneriäkin, ristiinpukeutuminen ei riittänyt tod.näk siksi, että on joku pers.häiriö (narsismi, huomionhakuinen tai epävakaa) jolloin tekee typeriä elämänpäätöksiä. Kilpailu uhiutumisesta/huomiosta jonka haluavat voittaa. Ns transhenkilöt omaavat monta mielenhäiriötä, joita välttelevät kehonmuokkauksella. Melkoisen typerää toimintaa.
Ei se mee aivan noin. Transnaiset alkoivat tehdä ristiinpukeutumisesta kiellettyä toimintaa heti kun he alkoivat saada jalansijaa sateenkaaripiireissä. Kato tuota toista ketjua: Suomessa transvestiitti ei kelpaa tänä päivänä Setan transryhmään.
Suomessa transitiot naiseksi ovat lisääntyneet siksi, että transvestiittina elämisestä on tehty mahdotonta. Siinä tippuu heti kaikkien tukiverkkojen ja hyväksynnän ulkopuolelle. Toisaalta transnaiseksi siirtyminen on tehty liiankin helpoksi: paperihakemus sukupuolen korjaamisesta riittää.
Siinä olet oikeassa, että transnaisena saa uhriutua loputtomasti ja kerätä huomiota, jota Suomen päämedioista lähtien on tarjolla.
Eli sinulle transvestiittina olisi täysin ok transitioitua naiseksi ja kertoa kaikille työkavereillesi ja ystävillesi, että en ole mies, olen identiteetiltäni nainen ja haluan käyttää pikkuhousuja ja omistaa pelkän viivan alapäässäni?
On paljon hyväksyttävämpää transitioitua naiseksi. Suomessa on lukuisia julkisia esimerkkejä. Lisäksi tulee laaja yhteiskunnan tuki ja vertaisverkostojen tuki.
Transvestiittina saat kylähullun maineen. Ainoa julkinen esimerkki on romutransu. Yhteiskunnalta et saa mitään tukea, vaan itseasiassa sinut käännytetään ovilta pois. Et kelpaa edes prideen vaan ihmiset karttavat sinua. Vertaistukea et saa mistään, ellet asu stadissa.