Jumalasta vieraantuneessa ihmiskunnassa on ollut suurta epätietoisuutta kysymyksestä, voiko ihmisissä vielä nykyaiakana olla riivaajia? Kysymys aiheuttaa luonnollisesti myös pelkoa. Sen tähden tähden kaikki eivät tahdo uskoa asian todenperäisyyteen. Tämä aihe on paljolti ihmisten tietopiirin ulkopuolella. Todellisuus ei kuitenkaan muutu ihmisten uskomusten tai uskomattomuuksien perusteella.
....
Raamattu kertoo riivaajien alkulähtökohdan.
”Ja syttyi sota taivaassa: Miikael ja hänen enkelinsä sotivat lohikäärmettä vastaan; ja lohikäärme ja hänen enkelinsä sotivat, mutta eivät voittaneet, eikä heillä enää ollut sijaa taivaassa Ja suuri lohikäärme, se vanha käärme, jota perkeleeksi ja saatanaksi kutsutaan, koko maanpiirin villitsijä, heitettiin maan päälle, ja hänen enkelinsä heitettiin hänen kanssansa.” Ilm. 12:7-9.
Sielunvihollinen oli ennen lankeamistaan täydellinen ja korkea-arvoinen taivaallinen enkeliruhtinas, Lusifer. Raamattu kertoo paholaisen lankeemuksen syyksi ylpeyden:
”Kuinka olet taivaalta pudonnut, sinä kointähti, aamuruskon poika! Kuinka olet maahan syösty, sinä kansojen kukistaja! Sinä sanoit sydämessäsi: ’Minä nousen taivaaseen, korkeammalle Jumalan tähtiä minä istuimeni korotan ja istun ilmestysvuorelle, pohjimmaiseen Pohjolaan. Minä nousen pilvien kukkuloille, teen itseni Korkeimman vertaiseksi.’” Jes. 14:12-14.
Sielunvihollisen hengen alaisuudessa elävän ihmisen tunnistaa ylpeämielisyydestä ja pahantahtoisista luonteen merkeistä, itsensä korottamisesta ja Jumalan vastustamisesta sekä muita ihmisiä halveksivasta asenteesta. Luuk. 18:9-14. Jumalaa vastustavan röyhkeän elämänasenteen ääri-ilmiö on lopulta riivaustila (Dan. 4:25-34. Ef. 2:1-3. / Filip. 2), jolloin pahat henget pääsevät häneen sisälle.
Lue lisää
https://jeesusonherraturku.wordpress.com/2021/07/05/onko-pahoja-henkia-ja-demoneita-olemassa/
Onko pahoja henkiä ja demoneita olemassa? Kirjoitus
3
1202
Vastaukset
- Anonyymi
On. Niitä kutsutaan pieruiksi. Pahoja henkiä syntyy kun syödään riivattua ruokaa kuten hernekeittoa ruisleipää ja asidofiilus piimää. Paha henki on todella vaarallinen: se pökerryttää hajullaan kaiken elollisen!
- Anonyymi
Kyllä on olemassa. Mutta ei kannata liikaa keskittyä juuri demoneihin ja pahoihin henkiin. Ei kukaan ihminen maan päällä voi kuitenkaan paljoa tietää mitä kaikkea ne tekevät. Tämä voi johtaa pahoihin ongelmiin jos jatkuvasti ajattelee riivaajia. Jotkut lähtevät väärälle polulle ja ovat joutuneet sitä myöden riivaajahenkien pauloihin kun jatkuvasti näkevät niitä kaikkialla ja mietiskelevät sellaisia...kaikki mitä ihmiset kokevat eivät ole totta, vaikka pahat henget ovatkin olemassa (kuten myös Jumala, Taivas, helvetti,... ovat olemassa).
Tärkeintähän on tosiaan uskoa Jeesukseen, Hän antaa synnit anteeksi kun kadumme ja tulemme Hänen luokseen. Jeesus pelastaa ja vapauttaa!
Jeesus sanoo: Luukas 13:3 "Minä sanon teille: eivät suinkaan! Mutta ellette käänny, samoin te kaikki tuhoudutte."
”Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainutsyntyisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, joutuisi kadotukseen, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä.” Joh. 3:16
Voit rukoilla
”Rakas Jeesus, tiedän olevani syntinen ja tarvitsen pelastusta. Uskon, että olet sovittanut minunkin syntini. Haluan NYT vastaanottaa Sinut omana Vapahtajanani ja nöyrryn parannukseen synneistäni. Herra Jeesus, auta minua! Haluan tästä lähtien seurata Sinua ja tunnustaa Sinut myös ihmisten edessä. Amen.”- Anonyymi
Näköjään potenssiongelmia ku pitää emäntä ja kaikki muuki elämä jakaa Jeesuksen kanssa :P
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?3842135Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh631333Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok831320- 1371208
- 881143
- 971012
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro133944- 48890
- 47821
Sitä saattaa vähän hölmöillä
rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.60770