Eläinlääkärien päivystykset

Anonyymi

Miksi viikonloppuisin ei YKSIKÄÄN ELÄINLÄÄKÄRI Pietarsaari Kokkola akselilla päivystä? Hieno juttu antaa eläinten kärsiä....... Jne. Onko oikein? Täys perse meininki!!!

3

746

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tämäpä on sitten väkevää todistusta ja syvältä luotaavaa sanaa keskustelun aloitukseksi tärkeästä aiheesta.

      Ensiksi kommentti ihmettelyyn, onko oikein ?
      No eipä se aina niin oikein ole ja mene, kuin Strömssöössä konsanaan. Aina onnistuisi ja olisi kivaa. Elävä elämä ei nyt vaan ole aina niin kivaa ja keskimäärin se on aika tylsääkin, työssäkin jopa puurtamista.

      Joku on ihan näinä päivinä todistanut mielipiteenä sanassa, että nykyihmisellä on turhan leppoisaa ja tasaista. Kaikki on kuulemma valmiina jopa valtiovallan eikä ainoastaan siellä kotona Äiskän ja Iskän toimesta. Pitäisikö olla elämässä jopa enemmän vastaletta, hankaluutta ja vielä vähemmän kivaa jotta hommat ja työt alkaisivat maistumaan ja luistamaan kuin silloin ennen ?

      Pohti tämä ennen (ja nykyäänkin) kovasti yrittänyt ja työtä palkollisenakin kuulemma joskus tehnyt.
      Kunhan nykynuoriso ymmärtäisi ammattiin jopa useampaan pätevyyden hankkimisen tärkeyden ja hyödyllisyyden ?
      Pohti taas aivan oikein tämä toisten luottamuksen varassa nykyään asioista päättävä mielipiteenä sanassaan todistaen.

      Mutta kuulkaa te ihmettelevät ratkaisuhakuisen empaattisuuden sanaa.

      Larsmossahan voisivat ottaa asiasta kopin ja lähettää eläinlääkärikoulutukseen muutamia valittuja ja halukkaita kouluttautumaan alueen eläinlääkäripulaa korjaamaan.
      Siellä olisi Larsmossa kolmesta viiteen lääkäriä vastaanotolla ja päivystyksessä valmiina autollansa kiirehtien hätäisiä ja synnytystapauksia maatiloille hoitamaan.

      Kuin Ameriikan Misikanin prefektuurissa paikallinen ikiliikkuja ja syvälle kurkottavaTohtori Pol ikkäänsä.

      Pietarsaaren Kokkolan ja Kruunubyyn suuntaan ajelisivat töihin niinkuin muutkin Larsmolaiset aamuisin konsanaan. Työllisyysastekkin pysyisi tulevaisuudessakin aivan huippulukemissa ja sitä voisivat kunnan Äiskä ja Iskät eri medioissa poseeraten ylpeänä kehuskella, että näin on meillä hienosti.
      Kuulemma on myös alueella monesta muustakin ammattilaisesta osaajasta kova pula. Että siitä vaan paikallisetkin päätöksentekijät koulutuspäätöksiä tulevaisuutta, nuoria varten tekemään. Silpuplee !

      • Anonyymi

        Sisso !
        Nyt on meillä sellainen kaveri tulevaisuudesta päättämässä ja tekemässä, että kertakaikkiaan. Vain taivas on rajana.

        "Kansanedustajista onneksi yhä enemmistö on ihmisiä, jotka ovat tehneet elämässään muutakin kuin suunsoittoa ja moraaliposeerausta. Ammatti ja työkokemus ovat hyvä perusta myös uralle politiikassa."

        https://ilkkapohjalainen.fi/mielipide/yleisolta/lukijoilta-miksi-elainlaakareita-ei-ole-tarpeeksi-1.16010909

        Tässä on nyt mies joka on tehnyt ja tekee eikä vaan puhu tekevänsä. Jos nyt ei aukea paikallisen ikäluokkienkin pienenemisestäkin johtuva työvoimapulan lukko niin ei sitten koskaan.
        Larsmossahan kyllä yritetään itse Jumalan suosiollisella avustuksella pitää ikäluokat mahdollisimman suurina. Mutta eivät hekään nyt sentään mahdottomiin pysty.
        Monet nuorista nyt vaan muuttavat työn ja paremman elämän perässä muualle pois.

        Mutta ei hätää älkää peljätkö sillä Peter on täällä.

        Työntekemisen ehdot ovat hänestä Suomessa kuulemma hyvät. Jotain on siis joku ja jotkut joskus tehneet hyvin. Mutta että nyt jos ei täältä löydy töille tekijää, otetaan muualta joitakuitamuita tulevia työn sankareita.

        Nyt on tekemisen meininki, piru merrassa ja vielä kun seuraavaan hallitukseen pääsis mukaan päättämään niin avot harasoo.

        http://www.peterostman.fi/fi/henkilotiedot/


    • Anonyymi

      Jumalan terve !

      Peter se vaan jatkaa tuulimyllyjä vastaan taisteluaan, kuin Don Quijote konsanaan.
      Puhaltamalla tällä kertaa maatalouskuplaan lisää lämmintä ilmaa.

      "Ruoka ei ole luksustuote, se on elinehto. Maatalous ei ole sektori muiden joukossa, vaan kaiken muun mahdollistaja. Viljelijöiden varassa toimii tutkimus, koulutus, taide ja tiede, teollisuus, yliopistot, bändit, festarit, valtionhallinto, puolueet, Greenpeacet, Elokapinat ja kaikki poliittinen irtopisteiden keruu Twitterissä."

      https://www.keskipohjanmaa.fi/uutinen/622409

      Mutta ei kai tämäkään asia elävässä elämässä ole nollasummapeliä.


      Verkostoituneessa globaalissa nykyaikaisessa maailmassa, jossa kaikki talouden ja yhteiskunnan eri sektorit ovat lopulta riippuvaisia toisistaan.

      Muistelen aikoinaan (oliko se) historian tunnilla ihmetelleeni opettajan taululle piirtämää esitystä silloisen Neuvostoliiton sovhooseita ja kolhooseista.
      Joissa ainakin teoriassa olisi pitänyt porukalla ja yhteisillä valtion antamilla tuotantopanoksilla maata viljellä ja karjaa kasvattaa.

      Kaikille muille vaativille kuluttajille siten lähiruokana kauppojen hyllyille saataville, ostettavaksi ja kulutettavaksi ja vieläpä tuoreena ja "on time."

      No. Ei mennyt silloin ihan kuin Strömssöössä.

      Olisiko siinä kuitenkin suomalaisen maatalouden pelastusta ja tulevaisuutta.
      Yhteistyössä ja suurempiin kokonaisuuksiin yhdistymisessä ?

      Jos kaikkien yksinäisten öitään valvovien maanviljelijöiden resurssit ja jaksaminen ei vaan riitä nykyajan maatalouden haasteissa.

      EU:n ja valtion nykyään ja tulevaisuudessa kin maatalouteen antamilla yhteisillä tuotantopanoksilla.

      Nykyaikaisessa globaalissa markkinataloudessa nykyaikaiseen tietämykseen tukeutuen ja ilmastohaasteiden yhteisten kanssa luovien.

      Liittoutumisessa on porukan voimaa !

      Jumalan rauhaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4781
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3066
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      52
      2983
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1541
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1242
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1189
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      1016
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      991
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    10. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      979
    Aihe