Uusi vaaleana hohtava lautalattia odoittaa pintakäsittelyä.
Ajattelin otsikon mukaista lattialakkaa.
Montakokerrosta tarvitaan jotta pinta kestää kulutusta?
Esitteen mukaan litralla lakkaa 14 m2.
Pensseli levitys tuntuu työläältä, voiko käyttää lastaa tai vastaavaa?
Dimimerkki diletantti.
Lankkulattia ja Unica Super 90
3
2713
Vastaukset
- Anonyymi
No, veneissä lakataan runko sen noin 10 kertaa, välissä kevyt hionta tai siklaus. Lattiaan rittänee 5 kerrosta.
- Anonyymi
Laitoin mökin lattiaan yhden kerroksen laimennettua ja toisen laimentamatonta. Hyvin on kestänyt 30 vuotta.
- Anonyymi
Mänty ja lakka kellastuu ajan myötä, joten jos ei keltaista halua niin kannattais sävyttää lakka tai ehkä ennemmin petsata lauta (imeytyy vähän syvemmälle). Itse laitoin Liberonin spriipetsiä (tumma tammi) - imeytyy ja kuivuu sukkelaan joten hieman haastavaa oli kyllä saada tasaista jälkeä.
Käsittelin vajaat 10 vuotta sitten uuden lautalattian Unica Super puolikiiltävällä (kiiltävä ehkä liukas ja peilaa ikävästi?). Ohensin ensimmäisellä sivelyllä ja sitten kaksi kerrosta ohentamattomalla, kevyt hionta joka välissä. Minulla oli paikoin rakoja kun lauta oli kutistunut (ehkä höylätty märkänä eikä ollut PSK niin kuin se minulle myytiin ja vielä asensin syksyllä kosteimpaan aikaan). Lutrasin reippaasti lakkaa rakoihin mikä oli virhe: vielä kuukausien päästä ilmankosteuden kohotessa saumoista pullahti kuivumatonta lakkaa.
Melkoiset katkut nousee liuotinpohjaisista tuotteista. Minulla oli liuotinsuodattimilla varustettu puolinaamari, mutta en tiedä oliko tuo silti terveellistä touhua, silmissä ainakin kirveli. Ammattilaiset ei kai liuotinpohjaisia suostu enää edes käyttämäänkään, joten nähtävästi vesipohjaisenakin löytyy nykyään kohtuu päteviä lattialakkoja jotka kuivuukin nopeammin. Niiden kestosta en sitten tiedä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso245430Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1624162Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani143637Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai683113- 902947
- 452913
Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1532687Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist282523- 201735
"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For1221691