Tarvitaanko talossa enää LAN-verkkoa?

Anonyymi

Remontoin parhaillaan taloani ja olisi mahdollisuus vetää esim. makuuhuoneisiin LAN eli laittaa RJ45 rasia. Minua vain vaivaa ajatus, että tarvitaanko LAN verkkoa enää missään, kun WLANlla saa katettua koko talon?

17

957

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niinpä, mitä sillä piikillä.

    • Anonyymi

      Kannattaa selvittää onko talossa "kuolleita kulmia" joissa tepsii toistimet. Langattomuudessa on tietysti vikaherkkyys aina olemassa ja p ätk imistä ajoittain esiintyy eli mikäli sellaista ei missään tapauksessa saa esiintyä niin piuhasysteemi voi maksaa hintansa takaisin ainakin hermojen kiristelyissä.

    • Anonyymi

      Asenna Lan liitäntä. On luotettavampi ja nopeampi.

    • Anonyymi

      Totta kai lähiverkko (LAN) täytyy olla olemassa joka ikisessä taloudessa.

    • Anonyymi

      WLAN saattaa pätkiä esim. IPTV:tä tai telkkarilla vaikkapa Yle Areenaa käyttäessä joten itse suosittelen langallista LANia. nimimerkillä kokemusta on. Eli suomeksi sanottuna kyllä LANia tarvitaan edelleen.

    • Anonyymi

      Jos aiot säästää etkä laittaa CAT6 niin unohda koko juttu.

    • Anonyymi

      Miksi verkko pitäisi MAKUUHUONEISIIN vetää? Lähinnä sinne, missä verkkoa tarvitaan, olohuone, työhuone ym.

      • Anonyymi

        Nykysäädöksissä sanotaan että radio/tv-rasia ja nettiliityntä pitää olla uusissa taloissa jokaisessa huoneessa, niin, myös makuuhuoneissa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nykysäädöksissä sanotaan että radio/tv-rasia ja nettiliityntä pitää olla uusissa taloissa jokaisessa huoneessa, niin, myös makuuhuoneissa.

        WC:ssä myös.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nykysäädöksissä sanotaan että radio/tv-rasia ja nettiliityntä pitää olla uusissa taloissa jokaisessa huoneessa, niin, myös makuuhuoneissa.

        Entä suihkunurkkauksessa ja saunassa.


      • Makuuhuoneilla tarkoitetaan esimerkiksi lasten huoneita.


      • Anonyymi

        Nykyään on nettiin liitettäviä televisiota myös makuuhuoneissa...


    • Anonyymi

      Pöljiä kyselet... Tietenkin se nyt kannattaa laittaa. Jälkikäteen joutuisit veteleen pintoja pitkin. Tee ainakin varaus, sähköputkilla.
      Nostaa myös talon myyntiarvoa, joten...
      Samalla kannattaa miettiä ledi-valaistuksen tarvetta, matalajännitejohtoja...

    • Anonyymi

      Kiitos vastauksista! Putkitukset ja rasiat ehdin jo laittaa ja CAT6 piuhakin odottaa asennusta. Oli hyvä saada vahvistusta tälle asialle.

    • Anonyymi

      Kyllähän piuha aina parempi ratkaisu on, mutta toisaalta nykyaikaiset wlan-ac/ax reitittimet ovat kyllä tehokkaita ja latenssit on saatu todella pieniksi. Itsellä on äly tv ( useita muita langattomia härpäkkeitä) pelkästään langattomassa verkossa Asus rt-ax86u purkilla, eikä esim 4k tuubivideoiden katselu tuota minkäänlaisia ongelmia. Oikeastaan langattoman verkon ongelmat tulevat esiin vasta, jos kanavilla on ruuhkaa paljon.

      • Anonyymi

        Juu, ruuhka on huomattu, jo okt-alueella tuntuu välillä tökkivän. Langallista nettiä kannattaa miettiä siltä kantilta, että voi olla talolle asti langaton netti ja modeemi hyvässä paikassa aina signaalin kannalta tai mahdollisten antenni vetojen eli mahdollisimman lyhyet antennijohdot. Mutta vain ne ethernet-piuhat kannattaa vetää, mitä käyttää! Kyllä sen lanin saa jaettua taas langattomasti eteenpäin mikäli jossakin muuallakin on tarvis välillä. Eli piuhat tv:lle, tietokoneille - ei juuri muulle. Lopuissa pärjää kyllä langattomalla wifillä - ja läppäreissä on langaton wifi.
        Ja jos talolle asti saa valokuidun, niin sittenhän siinä on järkeä jakaa eteenpäin ethernetin kautta: Ei pääse väliin uteliaat!


    • Anonyymi

      Hyvä näin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      127
      1306
    2. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      98
      973
    3. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      934
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      25
      907
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      297
      789
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      95
      748
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      656
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      34
      648
    9. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      140
      589
    10. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      50
      581
    Aihe