Hei,
millainen kaava tarvittaisiin seuraavaan:
kahden päivämäärän väli tulisi muuttua halutuksi ?
esim.
A1 (1,1,2021) B1 (3,1,2021) C1 (10)=10 päivän lisäys A1:n ) D1:n tulisi sitten tulos A1 C1? eli 11.1.2021
Määrättyjen päivien lisäys exceliin
11
907
Vastaukset
Eli B1:n pitäsi tulla/muuttua tuo 1.1.2021 10pv eli 11.1.2021
- Anonyymi
=A1 C1
- Anonyymi
Kiitosta sinulle, se olikin näin yksinkertaista.
t. avaaja
- Anonyymi
Hei, semmoinen lisäys, että nuo pitäisi olla työpäiviä eli ma-pe, viikonloppupäiviä ei laskettaisi mukaan
- Anonyymi
Sekö C1 solussa oleva luku (10) on työpäiviä, vai mikä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sekö C1 solussa oleva luku (10) on työpäiviä, vai mikä?
niin, eli voisi määritellä montako työpäivää haluaa
- Anonyymi
=TYÖPÄIVÄ(A1;C1)
- Anonyymi
Ja jos vielä haluat että arkipyhätkin ko. ajanjaksolta poistetaan, niin silloin teet listan 2021 juhlapyhistä johonkin taulukon kohtaan, vaikka H1:H20 ja nyt kaava näyttää tältä:
=TYÖPÄIVÄ(A1;C1;H1:H20)
nyt kaava huomioi myös arkipyhät (tai loman) ja siirtää näin seuraavaa työpäivää eteenpäin.- Anonyymi
Kiitos, näyttää toimivan
- Anonyymi
Keskustelen tässä itseni kanssa, kun en muuta osaa.
- Anonyymi
Kiitos kaikille, varsinkin minulle itselleni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk1125736Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit6693776SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit1203086Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no3452901"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –1371957Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...
...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a6861844Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti171761Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus
Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii4871473Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re261471Meneekö Nanna Karalahden jumppafirma konkurssiin?
Loppuiko rahat Jeren pidätyksen myötä? Karita Tykkä hakee saataviaan lähes 60 000 e Että semmosta . . .2291151