miksi en saa ghost riden videopätkiä näkymää ollenkaa? koneelta löytyy media player ja real player, mut mitään ei tapahdu???
osaako kukaa auttaa??
osaako kukaa auttaa??
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jos sulla ei ole codekkeja ni ei luultavasti näykkään...
semmoset on ihan pätevät ku
FFDSHOW (video)
http://sourceforge.net/projects/ffdshow
AC3 FILTER (ääni)
http://sourceforge.net/projects/ac3filter/
mitä kummia ne codakit oikeen on??
ei mitää selvyyttä siitä sivustosta...
sieltäkö vaa joku download vai?
Maalais kielellä... Purkavat sen videon katsottavaan muotoon... Juu eli lataa ja asenna
Tuossakin selitystä:
http://fin.afterdawn.com/ohjelmat/video_ohjelmat/videocodecit/ffdshow.cfm
Itse katselen Real-filmejä Real Alternativellä joka sisältää Mediaplayer Classic-katseluohjelman kun sanotaan että RealPlayerit on tietoturvan kannalta sitä ja tätä.
http://fin.dawnload.net/video_ohjelmat/dvd_soittimet/real_alternative.cfm
Ja Quick-filmejä voi katella QuickTime Alternativellä joka myös sisältää MediaPlayer Classicin.
http://www.afterdawn.com/software/video_software/video_players/quicktime_alternative.cfm
yhen niistä jutuista sain imettyä, muttei muuta.
ja menikö se het itestää sit käyttöön, vai joutuuko sitä kotenki asentamaan???
Katso missä muodossa ne videot on (Avi,Real,Mpeg,Quick....)itellä mulla ei ole hajuakaan mitä mainitsemasi Ghost ja Riden ovat.
MediaPlayerillä saa näkymään tietyt "muodot" ja FFDSHOW on kodekki jonka avulla MediaPlayer näyttää myös Avi-muodossa olevat filmit.
En muista tarviko noita pelkkiä kodekkia erikseen asentaa mutta noi joissa on oma player eli katseluohjelma niin joutuu kyllä asentamaan.
Jos ne näkyy Lisää/Poista-sovelluksissa niin kaikki OK ja ei niihin juurikaan sen jälkeen tarvi koskea kun jotain tiedostoa avaa niin kone kyllä itse löytää sisältään sopivan ohjelman.
sama asia, mutta minulle kävi seuraavasti. Oli yksi videotiedosto ja avasin sen resurssienhallinnasta kaksoisnapsauttamalla. Media Player aukeni ja sieltä kuului vain ääni, ei kuvaa. No, suljin sen ja avasin ensin Media Playerin ja sieltä valikosta tiedosto/avaa ja se videotiedosto. Jopa näkyi kuvakin. En itsekään ymmärrä miksi näin oli, mutta pääasia, että näkyi.